2. Kendim
  3. Odaklanamama stres

Odaklanamama stres

Meri - NaN saniye önce
Yeni bir ilişkiden ayrıldım nişanlanıyordum ama bazı davranışlarından dolayı bitirdim nişan olmadı. Sonrasında 2 hafta arkadaşlarımla tatile gittim kafam dağıldı iyi geldi fakat eve döndüm hedeflerim var onlar için bişeyler yapmaya çalışıcam içimden gelmiyor ya da başlıyorum yarım kalıyor ara ara aklıma geliyor çok takılı kalmamaya çalışıyorum. Üzülüyorum bu durum normal mi? Ayrıca stresten saç ve kaşlarımı koparıyorum bu da görünüm olarak beni üzüyor yapmak istemiyorum ama yapıyorum
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Anlıyorum ki ilişkinizdeki ayrılık sizi bir hayli üzmüş. Burada öncelikle yaşadığınız duygulara ve altında yatan düşüncelere bakmamız gerekiyor. Üzülmek de diğer duygular gibi normal bir duygudur. Fakat bunun işlevselliğinizi ne kadar etkilediğini anlamak adına bazı değerlendirmeler yapmamız gerekir. Aklınızda sürekli olmasa bile yarım ve belirsiz bırakılan şeyler insanı içten içe devamlı düşünceli olmaya itebilir. Saç ve kaşlara gelince de bu davranışlar stresinizin azalmasıyla bağlantılı olarak biraz da olsa azalacaktır, daha sonraki aşamada davranışsal yöntemlerle bu davranışları bırakmanın yolları aranabilir. Peki ne gibi anılar aklınıza geliyor da takılı kalmamaya çalışıyorsunuz acaba, paylaşmak ister misiniz? Saygılarımla...
Danışan
Yazdıklarım uzun anlayışınız için şimdiden çok teşekkür ederim Eray bey Beni araması ve güzel cümleleri beni özel hissettiren kelimeleri aklıma geliyordu. Sonrasında bana karşı sert bağırmaları yüzüme tlfnu kapatıp konuşmak istemeyişi bunları düşündükçe unutuyorum. Ailemi evine kabul etmek istemedi bekar evi dağınık diye kabul edemem dedi söyle annene dedi ben o anda ne diyeceğimi bilemedim olsun dağınıklık önemli değil biz seninle vakit geçirmek istiyoruz dedim ama yinede istemedi aşırı tepki gösterdi tlfn kapattı ve 1 gün açmadı aramadı bitirmiştim ben aradığında söyledim bitti devam etmek istemiyorum dedim. Tüm iletişimi kapattım ulaşmaması için sonrasında işyeri numarasıyla aradı kendini acındırdı benim kimsem yok yalnızım sen yalnız değilsin arkadaşlarını arayıp konuşursun ben ne yaparım gibi şeyler söyledi çok üzüldüm sevgim olduğu için affettim. Ailem istemedi ama ben istiyorum diye teyzesine gittik anne babası vefat etmiş onun için en yakını teyzesiydi. Maddi olarak iyi değildi fakat bi yola girmiştik yapabileceği şeyleri söyledi. Fakat birlikte alacağımız şeyi gidip kendi başına almış sürpriz yapmak istiyordum dedi beğenmediğimi söyleyince bana bağırmaya başladı beni mahvettin dedi bunu demezsin dedi kabul edersin sonrasında dersin beğenmedim diye dedi param yok zaten deyip durdu ve benim içim sıkıldı param yok diyen biri evliliğe niye adım atıyor beni rahatsız etti. Benim isteklerimi önemsemiyordu kendince hareket edip kabul etmemi bekliyordu. Babam tlfnla aradı bende vardım,babam maddi durumunu ekonomik gelirini sordu söylemek istemedi düşük olduğu için babam gerçekleri söyledi biraz düşünelim dedi öyle deyince sinirlenip sizde kızınıza deyin bitsin bu iş uzatmayalım diyerek kendisi bitirdi. Aradan yarımsaat geçti beni aradı baban hiç iç açıcı konuşmadı diyerek beni aileme kışkırtmak istedi babam hakkında hoş cümleler söylemedi ben yanındaydım her şeyi duydum. Ve sonrasnda dedim olmayacak bitirmek istiyorum dedim bitirdik nişana 4 gün vardı. Teyzesi aradı her şey maddiyatmıydı hallerdik dediler bende sadece maddiyat değildi bana olan davranışlarını yaptıklarını söyleyince kızım o cahil bilmiyor anlamaz o işlerden dedi kadıncağız ikna etmek istedi bende helalleşip bitirdiğimizi söyledim. Olay bu şekilde ayrıca aramızda 10 yaş vardı benden büyüktü. Yaptıkları ve davranışlarını düşündükçe iyi ki olmamış diyorum olsaydı mutlu olamazdım biliyorum bunu sanırım beslediğim güzel duygular ve hayaller bunlar yıkılınca ister istemez kötü hissettim.
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Tekrardan merhabalar, belli ki partnerinizin davranışları ve nişanın olmaması içinize dert olmuş. Eğer partneriniz ile artık görüşmeme kararı aldıysanız, kendinize günlük 20 dakika ayırarak size üzüntü veren bu olayları bir hafta boyunca bir deftere yazmanız faydalı olabilir. Psikologlar olarak maalesef şunu veya bunu yapın diyemiyoruz ama anlattığınız hikayede sizi üzen şeyler olduğunu görebiliyorum. Bu noktada biraz duraksayıp bu olayları sindirmek ve oradaki duygularınızı fark etmek ve notlar almak size daha iyi hissettirebilir. Yoğun duygular içiren bu dönemde hayati kararlar almamak da sonraki pişmanlıkları engelleyebilir. Daha detaylı konuşma ihtiyacı duyuyorsanız da çekinmeden randevu oluşturabilirsiniz. Başka sorularınız olursa bekliyor olacağım. Saygılarımla...
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk