2. Öfke
  3. Kardesimi nasıl ikna edebiliri

Kardesimi nasıl ikna edebiliri

... ... - 13 ay önce
Merhabalar kardeşimde daha önce de bipolar teşhisi konulmuştu bir süre tedavi gördü sonrasında bıraktı son zamanlar da önce 7 yıllık ilişkisinin ihanetini gördü arkasından Kahramanmaraş depremini yaşadı şimdi ise öfkesini kontrol edemiyor destek alması konusunda konuşuyorum ama ikna edemiyorum nasıl bir yöntemle ikna olur ? Öfke problemi her geçen gün şiddetli bir şekilde artıyor
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, insanlara terapi alması gerektiğini söylemek bazen onların terapiye karşı daha da cephe almasına neden olabiliyor. Terapiye başlamayı kabul etmek aslında sanıldığı kadar basit olan bir şey değil çünkü eğer terapiye gidiyorsak hayatımızda bir sorun olduğunu ve baş edemediğimizi kabul etmek demek olur. Bununla yüzleşmek herkes için kolay olan bir şey değil. Bu sebeple belki şu aşamada terapi almasını dile getirmek yerine yaşadığı durumun onu yıprattığını ve üzdüğünü fark etmesini sağlamak ve bunun doğal bir şey olduğunu göstermek daha iyi bir yöntem olabilir. Bir insan terapiye kendi gelmek istemiyor ve ikna üzerine gelmek zorunda hissediyorsa inanın terapinin de onda bir etkisi olmuyor. Terapinin işe. yaramasını sağlayan şey gönüllülük esası oluyor.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları