2. Takıntı
  3. dilde uyuşma psikolojik mi?

dilde uyuşma psikolojik mi?

Teresa - 2 yıl önce
Merhaba daha önce okb tedavisi gördü*****ğumdan sonra aşırı şekilde arttı takıntılarım şuan biraz daha dizginledim tabi bazen kendime engel olamıyorum.Son zamanlarda dönemsel olarak geçmişte yaşadığım bir olaya takılıyorum ve yine o döneme girdim dilimde uyuşma olmaya başladı boğazıma kadar yani olaya fazlasıyla yoğunlaştığımda acaba psikolojik olabilir mi? Siz bu konuda yardımcı olabilir misiniz psikiyatristle mi görüşmeliyim?
Hulusi ÖZDEMİR
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Dilde uyuşmanın fizyolojik/biyolojik etkileri olabileceği gibi psikolojik etkileri de olabilir. Eğer bir hekim kontrolünden geçerseniz ve altında yatan görünür bir biyolojik sebep çıkmazsa bu konuda terapide çalışılabilir. Dil uyuşması soruda aktardığınız duruma bakıldığında kaygı/anksiyete ile alakalı yaşanan durumu hatırlatan anlarda kas gerginliği şeklinde kendini gösteriyor olabilir. Durumun olası sebepleri, yapılabilecek müdahaleler ve tedavisi konusunda size yardımcı olabilirim. İyi günler dilerim.
Hulusi ÖZDEMİR
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Sosyal Fobi