2. Terapiyle İlgili
  3. Yetişkin DEHBsine yaklaşım

Yetişkin DEHBsine yaklaşım

zeynep - 2 yıl önce
Merhaba, Ben yaklaşık 6-7 ay önce DEHB için ilaç tedavisine başladım lakin yeterli olduğunu düşünmüyorum, özellikle son zamanlarda DEHB’mden ötürü okulda ve hayatımda çok zorlanıyorum, bu zorlanmaların yansıması yoğun bir kaygı olarak ortaya çıkıyor ve bir süredir kendimi depresif bir episoda girmiş gibi hissediyorum. Bu sebeple bir süredir terapist arayışı içerisindeyim. Fakat yetişkin DEHB’si ve genel olarak DEHB hakkında çok fazla yanılgı olduğu için çekincelerim var. Bu sebeple sizin DEHB’ye yaklaşımınızı (bakış açınız vs.) sormak istedim. Öğrenci olduğum için terapi beni maddi olarak zorlayacak bir şey, o sebeple yaklaşımımız uyuşmuyorsa diye riske atmak istemiyorum kendimi.
Oğuz Alperen KAYA
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle sorunuz için teşekkürler . DEHB, halk arasında genellikle çocuklar için biliniyor olsa da yetişkinlerde bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Nörobiyolojik zemini olan DEHB için ilaç tedavileri bütüncül tedavi yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. İlaçların yetişkinlerde tıbbi ve ruhsal eş tanıları gözeterek planlanması gereklidir. Terapi ekolü olarak BDT’de tedavi ve gündelik yaşam amaçları saptanırken hastaların günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri kişiye özel olarak incelemek ve DEHB’in etkilerini her hastada bireysel olarak belirlemek gerekmektedir. Terapi sürecinde, danışanın gündelik yaşamını etkileyen düşüncelerin çözümlenerek, düşünce konforun sağlanması ve sosyal hayat kalitesi artırılması hedeflenir. Sürece ek olarak yapılacak dikkat çalışmaları süreç ile ilgili geri dönüt alma süresini hızlandıracaktır.
Oğuz Alperen KAYA
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, İlişki / Evlilik Problemleri