1. Blog
  2. Kleptomani Hastalığı

Kleptomani Hastalığı

Kleptomani, yani bir şeyler çalma hastalığı; dürtü bozukluğu sınıfından olan psikolojik bir hastalıktır/rahatsızlıktır. Kleptomani hastalığı, hem hasta hem de hastanın yakınlarına çok ciddi problemler yaşatabilmektedir. Kleptomani hastalığının güzel yanı ise, kontrol edilebilir bir rahatsızlık olmasıdır. Kleptomani, psikoterapi ve ilaç desteği ile kontrol altına alınabilmektedir, yani tedavi edilebilmektedir.

NOT: Kleptomani hastalığı, ilk kez 1816 yılında tanımlanarak literatüre girmiştir. 1838 yılında ise, şu anda kullanılan ismini (Kleptomani) almıştır.


Kleptomani Nedir?

Kleptomani kelimesi, Yunanca dilinden türemiş olan bir dildir. Ayrıca, kleptomani kelimesinin (Yunan Dili) anlamı hırsız demektir. Bu kelime Türk Dilinde ise çalma deliliği gibi bir anlama gelmektedir. Diğer bir bilgi ise kleptomani rahatsızlığının, rahatsız kişinin gerçek hayatına ihtiyaç duymadığı eşyaları/maddeleri/bir şeyleri çalma dürtüsü olarak tanınmasıdır. Kleptomani hastalığı, günümüzde nadir olarak görülmektedir. Ayrıca, kleptomani hastaları yaptığı faaliyetleri genelde gizli tutmaktadır. Fakat bir zaman sonra yapılan faaliyetler yasal problemler yaşatmaktadır. Bundan dolayı da, kleptomani hastalarının uzman bir psikologdan ya da psikiyatristten psikolog/psikiyatrist desteği alması gereklidir.


Ayrıca, çalma hastalığı nedir sorusu günümüzde birçok kişi tarafından aratılabilmektedir. Bunun ana sebebi, 2021 yılında sosyal-farkındalık sayfalarının bu hastalık hakkında yoğun bir şekilde farkındalık yaratması olmuştur. Eskiden, çok bilinmeyen bu hastalık günümüzde Türkiye’de yaşayan çoğu sosyal medya kullanıcısı tarafından bilinmektedir. Diğer önemli bir bilgi ise, kleptomani hastalarının psikiyatrik ya da psikolog desteği almaktan korktukları için hastalıklarını ve yaptığı şeyleri gizlemesidir. Yaptığı şeyler sözünden, aklınıza sadece çalınan eşyalar konusu gelmesin. Kleptomani hastaları, yaptığı çoğu şeyden utanmaktadır.


Kleptomani hastaları, psikiyatrik ve psikolog desteği ile tedavi edilebilmektedir. Aslında, günümüzde kleptomaniyi tamamen bitiren kesin bir tedavi hala bulunamamış olsa bile; ilaç desteği ve psikolog desteği ile en az seviyelere kadar indirilebilmektedir.


Ayrıca, yapılan çalışmalarda hırsızların %3.8 ile %10’unu kleptomani hastalarının oluşturduğu bilinmektedir. Bu oran, tüm dünya içinde kıyaslandığı zaman %0.3 ile %0.6 arasında bir oran olmaktadır.


Kleptomani Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda, çalma eylemi aslında bir eşyanın sahibinden o eşyanın habersiz bir şekilde alınması şeklinde algılanmaktadır. Çocuklar, küçük yaşlarda olduğu için kötü ve iyiyi ayırt edememektedirler. Bundan dolayı da, çocuklarda çalma eylemi bir kötü eylem olarak görülmemeli aksine çocuğun gelişimi olarak görülmelidir. Çünkü bir çocuğa bu tür kötü eylemlerin yaptığını tanımlamak doğru bir eylem olmayacaktır.


Çalma hastalığı yani kleptomani kaç yaşında başlar sorusuna cevap vermek mümkündür. Yapılan araştırmalara göre, kleptomani yani çalma hastalığı genelde 2 - 8 yaş arasında başlamaktadır/ ilk kez gözlemlenmektedir. Çocukların sahiplik konusunu kavramaya başlaması 3-4 yaşlarında başlamaktadır. Çocuklar 3-4 yaşlarına bastığında, başkasının bir malzemesini izinsiz bir şekilde almaması gerektiğini bilmelidir. Fakat buna rağmen çocuklar bu düşünceyi tam olarak yerine getiremeyebilir. Yani, bir malzemeye sahip olmayı çok isteyebilirler.


Örnek verilmesi gerekirse, çocuklar ilkokuldayken arkadaşlarının bazı malzemelerini (kalem, pastel boya, defter ya da vb. şeyler) izinsiz bir şekilde alabilmektedir ve bu olay örgüsünde hiçbir şekilde suçluluk hissetmemektedirler. Bunun ana sebebi, yaptıkları şeyin iyi ya da kötü bir kavram olduğunu bilmemelerinden kaynaklanmaktadır.  Bu durumla karşılaşan ebeveynler, panik yapmamalıdır ve çocuklarına kızmamalıdır. Çünkü, çocuklar bu tür davranışları çalma eylemi olarak nitelendirmemektedirler. Çocuklara panik ya da sinirli bir şekilde yaklaşım yapılırsa; bu olayların devamı gelirse ailesinden gizleyebilirler. Bundan dolayı da, çocuklara sakin bir tavırla bu olayın doğru bir davranış olmadığı anlatılmalı ve düzgün bir şekilde aktarılmalıdır.


Ayrıca, çocuklarda başkalarının eşyasını izinsiz bir şekilde almasının en büyük sebebi yukarıda yazılan gibi çocukların bu eylemin kötü olduğunu bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi ise, çocukların malzemeleri onun- bunun- senin- benim gibi kavramları ayırt edememesinden dolayıdır.


Kleptomani Hastalığında Psikolog Desteğinin Önemi

Eğer ki, çocuğunuzda kleptomani olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir psikolog desteği almanız gereklidir. Çünkü tek başınıza böyle bir karar almak yanlış olacaktır ve çocuğunuza kötü bir etki bırakabilirsiniz.


Alanında uzman psikologlarımızdan psikolog desteği alarak bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, alanında uzman olan psikologlarımıza soru sormak ücretsizdir. Eğer ki bu konu hakkında detaylı bir şekilde görüşmek isterseniz, psikologlarımızdan isteğinize göre çevrimiçi ya da çevrimiçi ortamda gerçekleşecek bir görüşmenin randevusunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Tıkla ve alanında uzman psikologlar ile görüş.


Kleptomani Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Kleptomani hastası bireylere, yapılmaması gereken en büyük hata onu toplum önünde suçlayıcı ve karalayıcı eylemlerden uzak durmaktır. Kleptomani bir davranış bozukluğu rahatsızlığı olduğundan dolayı, kleptomani hastaları bu tür kötü eylemleri fark edememektedir. Bundan dolayı, kleptomani rahatsızlığı bulunan bireylere; bu rahatsızlığın tedavi edilebileceği güzel bir şekilde anlatılmalıdır ve uzman bir psikolog ya da psikiyatriden psikolog desteği alınması gerekmektedir.


Ayrıca, kleptomani bireylerinin yaptığı eylemlerin; herkes tarafından yapılabileceği kleptomani bireylerine anlatılmalıdır. Bu onu normal bir insan gibi olduğunu hissettirecektir. Diğer önemli bir bilgi ise, kleptomani hastalarına psikolog desteği aldırmanın gerekliliğidir. Çünkü psikolog desteği almayan kleptomani hastaları; yaptığı eylemleri daha büyük şekillerde devam ettirmektedir. Sonuç olarak, kleptomani hastalarını toplum önünde küçük düşürmemek, suçlamamak ve karalamamak; onun yanında durmak kleptomani hastası bireye yapılacak en güzel davranış olacaktır.


Kleptomani Hastaları Ceza Alır mı?

Kleptomani hastaları, yani eşyaları ve maddeleri istemeden de olsa çalan bireylerin cezai yaptırımları; diğer hırsızlık olaylarına göre farklı değerlendirilmektedir.

Bu cezai farklılıkların iyi bir şekilde anlaşılabilmesi ve değerlendirilmesi için Türk Ceza Kanunu iyi bir şekilde incelemek gereklidir. TCK 32. Maddesinde bulunan madde bu durumu tanımlamaktadır.


TCK 32. Maddesi: "Akıl hastalığı nedeniyle hem hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan hem de davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış kişiye ceza verilemez."

NOT: TCK 32. Maddesinin geçerli olabilmesi için; suç işleyen bireylerin kleptomani raporu alması gerekmektedir.


Kleptomani Raporu Nasıl Alınır?

Kleptomani raporunu alma konusunda en büyük sorular genelde kleptomani rahatsızlığına sahip bireyler ve bu bireylerin yakın çevresi tarafından gelmektedir. Bu sorunun sorulmasının en büyük sebebi ise, rahatsız olan bireyin ileride yapacağı bir suçtan aklanmasıdır. Yukarıda da yazıldığı gibi, kleptomani hastası olan bireylerin işlediği suçlardan muaf olabilmesi için kleptomani raporuna ihtiyaçları vardır.


Kleptomani raporu nereden alınır sorusu da, sık sorulan diğer sorulardan birisidir. Kleptomani raporu, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanelerinden ve Adli Tıp kurumlarında uzman bilirkişi olarak çalışan heyetler tarafından verilmektedir. Kleptomani hastaları bu sayede suçlardan aklanabilmektedir. Fakat, hırsızlık suçlarını yapan kişilerin çok az bir kısmı kleptomani raporuna sahiptir. Bundan dolayı da, kleptomani raporunun alınması fazlasıyla önemlidir.


Kleptomani raporunun alınabilmesi için, kleptomani hastası tanımını alabilmekte son derece önemlidir. Bundan dolayı da bireye net bir şekilde kleptomani tanısının konulması için psikolog ya da psikiyatr ile görüşmekte büyük fayda vardır. Alanında uzman psikologlarımızdan psikolog desteği alarak bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, alanında uzman olan psikologlarımıza soru sormak ücretsizdir. Eğer ki bu konu hakkında detaylı bir şekilde görüşmek isterseniz, psikologlarımızdan isteğinize göre çevrimiçi ya da çevrimiçi ortamda gerçekleşecek bir görüşmenin randevusunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.


Tıkla ve alanında uzman psikologlar ile görüş.


Kleptomani Hastalığının Teşhis Edilmesi:

Kleptomani hastalığı nasıl teşhis edilir sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen bir husustur. Bu başlığın altında kleptomani hastalığının teşhis edilmesi ve kleptomani hastalığının teşhis edilmesi için gereken kriterler maddeler halinde verilmiştir.

  • Kişi eşyayı çalmadan önce vücudunda artan bir gerilim duygu yaşıyorsa
  • Kişinin eşyayı çalma isteğinin yoğun olarak gelmesi
  • Kişinin, kendisini ailesi tarafından yoksun olarak bırakılmış gibi hissetmesi
  • Kişinin ailesinde, çalma hastalığı yani kleptomani hastalarının bulunması
  • Kişinin kişisel olarak ihtiyaç duyulmayan şeyleri çalma isteği
  • Kişinin Hiçbir şekilde para değeri olmayan şeyleri çalma isteği
  • Kişinin kleptomani hastalığının yanı sıra bazı kişilik bozukluğu rahatsızlıklara sahip olması
  • Kişinin hırsızlık eylemini yaptıktan sonra büyük bir rahatlama hissetmesi