1. Blog
  2. Yiyeceklerin Ruh sağlığı Üzerindeki Etkileri

Yiyeceklerin Ruh sağlığı Üzerindeki Etkileri

Gün içerisinde ruh sağlığımızı etkileyen birçok faktör vardır. Hava durumu, sorumluluklarını, gün içerisindeki planlarınız, yaşadığınız ev hatta yaşadığınız şehrin ışıklandırması ruh sağlığınızı olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bunların yanına ekleyebileceğimiz günlük rutinleriniz arasında önemli yere sahip olan beslenmenin ruh sağlığınız üzerinde ne kadar çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yediğiniz besinlerin çeşidi, miktarı ve yeme sıklığınız günlük modunuzu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz bazı besinler mutluluk hormonu salgılatabiliyor, sakinleştirebiliyor ya da sizi strese sokabiliyor. Doğru ve dengeli beslenme beden sağlığının yanında ruh sağlığı için de büyük bir önem taşıyor.


Şeker ve Beyaz Unlu Besinler:

Bu gruptaki besinler kan basıncının hızla yükselmesine sebep olur, fakat şeker miktarları aynı olsa da besinlerin kan basıncını yükseltme hızları farklılık gösterebilir. Hızlı yükselen kan basıncı aniden düşme eğilimindedir. Bunun sonucunda vücut strese girer. Tatlı yenildiği zaman kişi lezzet dolayısıyla anlık mutluluk yaşar fakat birey kısa zaman içinde stresli hissedecektir. Bu besinlere örnek olarak şerbetli tatlılar, beyaz ekmek, bisküvi, pasta ve tatlılar verilebilir.


Süt ve Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri bazı bireylerde rahatsızlık hissi yaşatabilir bu duruma intorelans adı verilir. Süt ürünleri tüketildiğinde şişkinlik, bağırsak rahatsızlıkları, gaz şikâyeti, ishal görülüyorsa bu kişide süte karşı intorelans var demektir. Sütün doğrudan vücutta hormanal strese yol açmadığı söylensede intorelans durumunda kişi strese girer ve mutuzluk hali yaşar.


Kahve:

Günümüzde kahve tüketimi geçmiş yıllara göre oldukça artmıştır. Günlük kahve tüketimi 6-7 bardak civarına kadar çıkabilmektedir. Fazla kahve tüketiminin olumsuz birtakım etkileri vardır. Aşırı kahve tüketimi kolesterolün yükselmesine sebep olabilir. Fakat doğru miktarda kahve tüketiminin kolesterolü desteklediği ve insülin direncine iyi geldiği bilinmektedir. Fazla kahve tüketildiği durumlarda insülin direncinin dengesizleşmesi durumuna bağlı olarak stres düzeyi artar. Dolayısıyla kahveyi doğru miktarda tüketmek hem beden hem ruh sağlığı bakımından önemlidir.


Protein İçerikli Besinler:

Son zamanlarda popüler hale gelen protein diyetleri ile birlikte protein tüketimi oldukça artmıştır. Protein tüketimi seratoninin daha fazla salınmasına ve kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar. Hindi eti seratonin salınımını en çok arttıran protein kaynağıdır. Ancak aşırı protein tüketildiğinde ya da aşırı kırmızı et tüketildiğinde hormonal dengesizlik yaşanır ve kişi kendini stresli hisseder. Aşırı protein tüketiminin bedensel zararları da vardır.Mutluluk Veren Besinler


Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Özellikle koyu yeşil yapraklara sahip olan sebzeler magnezyum açısından zengindir. Depresyon tedavisinde de kullanılan magnezyum beyin kimyasını düzenler ve daha huzurlu hissedilmesini sağlar. Kadınların regl döneminde değişen kan değerlerini düzenler ve stresi azaltır. Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerin yanında kabak çekirdeğinde de fazlaca bulunur. Spor yapan ve zayıflama döneminde olan bireyler doktora danışarak magnezyum takviyesi alabilirler.


Kuru Yemişler:

Özellikle sağlıklı yağ açısından zengin olan yemişler kişilerde hormonal dengeyi düzenleyerek mutluluk sağlamaları ile bilinmektedir. Günlük bir avuç karışık kuru yemiş tüketimi ruh sağlığı ve beden sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Erkeklerde testosteron seviyesini yükselterek cinsel performans artışı sağladığı da bilinmektedir. Ancak aşırı kuru yemiş tüketimi kilo alınmasına sebep olur.


Yoğurt:

Yoğurt yemek kültürümüzde önemli bir yere sahip olan oldukça sağlıklı bir besindir. Yoğurdun probiyotik özellikleri taşıması vücuttaki stres seviyesinin düşmesine yardımcı olacaktır. Bununun yanında B12 vitamini bakımından zengin olan yoğurt sinir sistemi sağlığı açısından önemlidir. Depresyon durumunda düşen B12 yoğurt tüketimiyle bir miktar da olsa desteklenebilir. Yoğurt suyuyla birlikte tüketilmelidir çünkü B12 seviyesi yoğurt suyunda daha fazla bulunmaktadır.


‘’Ne yersen o olursun’’ sözünü hatırlayalım. Beslenme alışkanlıkları hem beden hem ruh sağlığını etkilemektedir. Beslenmenin yanında günlük yaşama egzersiz alışkanlığı etkilemek daha sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmanın en temel yoludur. Fakat bazı durumlarda yaşadığımız ruhsal dengesizliklerin önüne geçmek için bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız psikologmerkezi.com adresinden online destek alabilirsiniz.


Psikolog Merkezi Nedir?


Psikolog Merkezi; psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyanlar ile mesleki yeterliliğe sahip ruh sağlığı uzmanlarını bir araya getirmek üzere tasarlanmış bir web uygulamasıdır. 


Psikolog Merkezi, psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyan bireyleri konumlarına göre en yakın psikologlarla buluşturarak yüz yüze terapi hizmeti sunmasının yanında, farklı konumlardaki psikologlarla online terapi aracılığı ile güven esaslı görüşme sağlayabilecekleri dijital bir platformdur.


Türkiye’nin İlk Dijital Psikolog Ağı! 


Psikolog Merkezi, psikoloji alanındaki hizmetlerin bir lüks değil ihtiyaç olduğu inancı ile, toplumdaki her bireyin ilgili hizmetlere ulaşması için gerekli altyapı ve farkındalığın oluşmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. 


Konu ve konum odaklı bulunabilirlik sayesinde, psikolog ve danışanlar arasında bir iletişim köprüsü oluşturmak, Psikolog Merkezi’nin kuruluş misyonudur. Uygulama, kullanıcı dostu arayüzü ile uzmanlar için görünürlük ve danışanlar için hizmete erişebilirlik sağlayan saygın bir dijital elçi olmayı hedeflemektedir.


Danışanlar için Psikolog Merkezi


  • İlgi ve ihtiyacınıza yönelik uzman desteğine erişmek için konu bazlı detaylı arama yapın!
  • Bulunduğunuz bölgeye en yakın uzman profillerini listeleyin!
  • Yüz yüze terapi randevusu ile uzmanlarla hızlı bir şekilde iletişim kurmayı keşfedin!
  • Online terapi sistemi ile konum farkı gözetmeden uzman desteğine erişin!
  • Gizliliğin esas olduğu uygulama ile kişisel verilerinizin korunacağını garanti edin! 
  • Etik değerlere uygun olarak hizmet sağlanacağını bilin!
  • Canlı destek uygulaması ile her türlü soru ve sorunlarınız için Psikolog Merkezi’ne ulaşın!
  • Yüksek güvenlik altyapısına sahip ödeme sistemi ile ödeme işlemlerinizi kolay ve güvenli bir şekilde yapın!
  • Kullanıcı dostu arayüz ile kolay ve hızlı bir şekilde ihtiyacınız olan bilgilere erişin!