2. Aile
  3. Eşimin akşam dışarı çıkması

Eşimin akşam dışarı çıkması

Danışan - 21 ay önce
Merhaba, hanımım ben işten gelip yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıkıyor kafede kız arkadaşlarıyla oturuyor yada yürüyüşe çıkıyor saat 23 gibi eve dönüyor ben oğlumla evde oluyorum. Ve kendimi çok kötü hissediyorum. Eşim beni bu konuda ikna etmeye çalışıyor fakat ben kendimi ikna edemiyorum. Eşim eve geldiğinde kendisine surat asıyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Taha H CAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, evlilik ortak paydalarının paylaşıldığı bir kurum. Kişilerin birbirlerine karşı sorumlulukları olduğunu varsayarız. Çünkü en basit ilişkide bile insanlar birbirlerine karşı bir sorumluluğa girer. Sorumluluklar ise bazen isteklerimizi ertelemeyi ya da sınırlı bir şekilde yapmayı gerektirir. Tabi bu sorumluluk kişilerin temel ihtiyaçlarınını göz ardı ediyorsa, kişiler bir süre sonra kendilerine yabancılaşabilir ve ileride daha önemli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple motto "Kırılmaktan eğilmek daha iyidir" olmalıdır. Başka bir deyişle karşılıklı fedakarlıklar ile uzlaşmak olmalıdır. Bunu için öncelikle dışarı çıkma konusunda eşinizin ihtiyaçları neler sizin ihtiyaçlarınız neler bunları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu ihtyaçları temel ihtiyaçlar ve esnek ihtiyaçlar şeklinde ikiye ayırabilirsiniz. Temel ihtiyaçlar asla feragat edemeyeceğiniz ihtiyaçlar olmalıdır. Esnek alan ise daha yumuşak olduğunu ihtiyaçlar olmalıdır. Örneğin (varsayım olarak) eşiniz için arkadaşları ile günlük vakit geçirmek çok temel bir ihtiyaç olabilir asla feragat edemeyebilir. Sizin için de akşam eşinizle ailecek oturmak çok temel bir ihtiyaç olabilir. Evet burada bir çatışma var, temel ihtiyaçlarınız çatışıyor. Bu noktada esnek alana geçin. Eşiniz için arkadaşlarla buluşmak bir temel ihtiyaçtır fakat saat konusunda ya da sıklık konusunda daha esnek olabilir. Sizin için de aynı şekilde saat ve sıklık esnek alan olabilir. İki taraf için de makul bir noktada buluşabilirsiniz. İki tarafın temel ihtiyaçları yok sayarak hareket etmesi çok sağlıklı değil. Bir şekilde ortak bir noktada buluşulmalı. Eğer bunu başaramazsanız daha derin konulara geçebilirsiniz. Senin için bu temel ihtiyaç neden bu kadar önemli? Korkuların kaygıların neler? Arkadaşlarınla buluşmazsan/ben evde bulunmazsam ne olur nasıl hissedersin? Bunları karşılıklı birbirinize sorabilirsiniz. Birbirinizin duygusal ihtiyaçlarına odaklanarak daha derin bağlar kurabilirsiniz. Ama size önerim bunu bir çift terapisti eşliğinde yapmanız. Terapi sadece bu olay için değil sonraki birçok çatışmanız için de değerli beceriler size kazandıracaktır. Ayrıca aranızdaki sevgi ve dostluğu da böyle geliştirebilirsiniz. Bunun için profilimden kendinize uygun gün ve saati seçerek online/yüz yüze randevu alabilirsiniz. İnternet üzerinden okumalar ve izlemeler ile kendi psikoeğitiminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram ***** ziyaret edip takibe alarak okumalar yapabilir, konular ile ilgili soru sorabilir fikir danışabilirsiniz. İnstagram ***** ***** Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, sağlıcakla....
Taha H CAN
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları