2. Aile
  3. Serotonin hormonu eksikliği

Serotonin hormonu eksikliği

... ... - 2 ay önce
Hıcam merhabalar ben 5 yıllık evliyim eşimi çok seviyorum ama evliliğimizde bazı sorunlar sıkıntılar vardı ve tuhsal bunalımdaydım o dönem sivilce hapı kullandım aknetrent 3 aylık bi süre depresyona girmiştim başka erkeklerle konuşmam oldu ama duygusal bi anlamada konuşmadım serotonin hormonu eksikliğimin olduğu söylendi bu durumun bunlarla bi bağlantısı var mı çünkü eşimi çok seviyorum neden bunu yaptım anlam veremiyorum
Hidayet ÇALIŞKAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Sevgili Danışan hoşgeldiniz yazdıklarımızı okudum ve üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Sevgili dostum, yaşadığınız bu zorlu dönem ve evliliğinizdeki sorunlar nedeniyle üzüntü duyuyorum. Ancak, eşinize olan sevginizin hala güçlü olduğunu görmek sevindirici. Sizin için zor bir süreç olmuş olmalı. Aknetrent kullanımı ve depresyon döneminde yaşadıklarınız, serotonin düzeyinizde dengesizliklere yol açmış olabilir. Serotonin, ruh halimizi, duygu ve düşüncelerimizi etkileyen önemli bir nörotransmitterdir. Düşük serotonin seviyeleri depresyon, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlara yol açabilir. Ancak, serotonin eksikliğinin tek başına duygusal aldatma için bir neden olmadığını belirtmek isterim. Aldatma, çok karmaşık psikolojik, duygusal ve ilişkisel faktörlerin bir sonucu olabilir. Stres, iletişim sorunları, ihtiyaçların karşılanmaması, güven kaybı gibi unsurlar da rol oynayabilir. Önemli olan, yaşadıklarınızdan ders çıkararak ilişkinizi güçlendirmek ve iyileştirmektir. Eşinizle açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurmanız, sorunları birlikte çözmeye çalışmanız önemlidir. Gerekirse, bir aile terapistinden destek alabilirsiniz. Serotonin düzeyinizi doğal yollarla artırmak için, düzenli egzersiz yapın, uyku düzeninize dikkat edin, stresi azaltıcı aktiviteler yapın ve sağlıklı beslenmede triptofan içeren besinleri tüketin. Ancak, depresyon belirtileri devam ederse, bir uzmana danışmanız önerilir. Unutmayın, hepimiz hatalar yapabiliriz. Önemli olan, hatalarımızdan ders çıkarmak, özür dilemek ve ilişkimizi iyileştirmek için çaba göstermektir. Eşinizle birlikte bu süreci atlatacağınıza inanıyorum. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir pazar günü geçirmenizi dilerim SAYGILARIMLA; BEKLERİM..
Hidayet ÇALIŞKAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk