2. Cinsellik
  3. Sertleşme sorunu

Sertleşme sorunu

K... B... - 19 ay önce
merhaba hocam , cinsel ilişki esnasında sertleşme sorunu yaşıyorum daha doprusu haz alamıyorum çok mastürbasyon yapan biriydim şimdi böyle sertleşme sorunu oluncada iyice özgüvenim gitti , ilk birleşme de sertleşme var ama onda da çok çabuk boşalıyorum bu durum iyice canımı sıkmaya başladı doktor bey , bu durumun çözümü var mıdır ?
Hakan KILIÇ
Uzmanın Cevabı: Merhaba, sertleşme sorununun sebebini ortaya koymak gerekiyor. Özellikle gece ve sabah ereksiyonlarının var olması bize biyolojik olarak bir sorun olmadığını fakat psikolojik kökenli sertleşme bozukluğu olduğunu gösterir. Ayrıca mastürbasyon esnasında sertleşme sorunu olmamasına rağmen cinsel ilişki öncesi veya sırasında sertliğin kaybolması psikolojik ve seksolojik sebepleri akla getirir.Sertleşme sorunuyla karşılaşan birey daha sonraki tüm cinsel deneyimlerinde başarısız olma kaygısıyla karşı karşıya kalır ve sertleşme sorunu kronikleşir. Burada özellikle bu durumu ortaya çıkaran ve sürdüren sebepler irdelenir. Partner iletişimi ve yaklaşımı sorgulanır. Fanteziler çalışılır kaygı var ise doğru nefes alma yoluyla vücutu gevşetme egzersizleri yapılır. Sertleşme sorunu nedeni tespit edildikten sonra tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur.
Hakan KILIÇ
Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Cinsel İşlev Bozuklukları, İlişki / Evlilik Problemleri