2. Çocuk
  3. 14yasindaki erkek kardesim

14yasindaki erkek kardesim

Gmze - 2 yıl önce
Hocam hayırlı günler dünden beri uyuyamıyorum dün annem bizdeydi ben evliyim annemin telefonuna mesaj geldi insgtradamn kardeşimin instgrami açık kalmış sınıf arkadaşıyla konuşmalarını okudum bi erkekten hoşlandığını anlatmış aramızda sır kalmasını istemiş ben şaşkınlık içerisinde konuşmaları okudum kardeşim naif biri hani kız arkadaşı ailene anlat ben senin yanındayım gibi sözler yazmış dün de ben kıza yazdığımda annesi benim numaramı istemiş Bende verdim 1saat kadar konuştuk annesi kardeşimi pedagog yardımı almasını istedi öyle birseyler olduğunu dedi ve kardeşimin sadece ona sır verdiğini söyledi ben yani çok üzgünüm inanılmaz hala Bi şoku anlatamıyorum kardeşime sorduğumda öyle birsey olmadığını dedi bu 3 ay önceki olay o an öyle dedim diyor psikolog falan gitmeyeceğim diyor napcağmi şaşırdım anneme biraz konuyu açtığımda annemle şaşırdık kaldık kızlarla çok iyi anlaşan biri kardeşim erkeklerle oynamayı pek sevmiyor varsada 2tane erkek arkadaşı vardır düzgün bir şekilde konuştum gene nasıl hissediyorsun kendini arkadaşına anlatmisin banada anlat diyorum ben öyle falan hissetmiyorum diyor yanlış anlıyorsunuz hep beni diyor ben erkeğim diyor yani babam çok asabi biri onun duymayacaği yönden halledelim varsa öyle birseycdiyoruz annemde Bende ergenlikten mi acaba böyle kurgu yapıyor diyoruz öyle giyins tarzı herhangi Bi özenmesi falan yok napmalyz hocam yardımcı olursanız seviniriz varsada önüne geçebilirmyz tedavisi varmi ?
Serkan ÇINEMRE
Uzmanın Cevabı: İyi günler öncelikle, şöyle aktarayım yani öncelikle bu yaş grupları için kimlik ve benliklerini tanıma, kendi karakterlerini oturtma çağlarıdır aslında. Sosyal çevre, biyolojik ve fizyolojik faktörler, yaşam deneyimleri bizlerin kimliğini oluşturmak da önemli faktörlerdir. Kardeşinizin bu durumunda birçok etken olabilir. Kendi cinsinden hoşlanması da tabii ki kimlik karmaşasıyla birlikte biyolojik, yani hormonal bir durumda olabilir. Burada aslında öncelikle tabii ki psikolog ya da pedagogdan yardım alınabilir durumun ayrıntılarıyla alakalı olarak. Çünkü kendi fikirlerini ve yönelimini öğrenmenin en güzel yolu aslında psikoterapiden geçer. Birçok faktör durumu etkiliyor olabilir. Bunun yanında hormonal bir durum da olabilir. Hormonlar da aslında bizlerin duygularını ve cinsel aktiviteye etki etmektedir. O yüzden kendisiyle birlikte durumu kritik etmek, uzmandan yardım almak ve anlayışlı olmak bu yaş grubunda çok önemlidir yoksa ileride aileye karşı güvensizlik, soğukluk ve ilişkilerde kaygılı olmak gibi daha büyük problemlere yol açabilir.
Serkan ÇINEMRE
Psikolog
Uzmanlıklar: Cinsel Gelişim ve Cinsellikle İlgili Sorunlar, Depresif Bozukluklar, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları