2. Depresyon
  3. Kendimi anlamıyorum

Kendimi anlamıyorum

E... ... - 15 gün önce
Merhaba, odaklanamama sorunu üzerine geçen yıl kasım-şubat arasında psikiyatriste gitmiştim. Tek sorun odaklanamam değil kendime olan özgüven düşüklüğüm, yaşama isteğimin olmaması gibi şeylerde vardı. Doktorum sorduğu sorularla zaten bunu anladı ve depresyon tanısı koydu, ilaç kullandım 3 Ay kadar. Her ay kontrole gittim ve her gittiğimde dahada kötü hissettiğimi söyledim. Bu süreçte müthiş bir iştah kaybı yaşadım ve hızlı bir şekilde beklenmedik bir kilo kaybına girdim. Canım bir şey yemek istemiyordu, yiyince de midem bulanıyordu, bazen 2/3 gün sadece su içerek geçiyordu ve tabii ki geçmeyen mide ağrılarım başladı. Ocaktan sonra tekrar doktora gitmedim. Sebebi ise iyileşmek isteyip istemediğime karar verememekti. Doktorumun asla öyle bir tavrı olmamasına rağmen 'doktor bence benim abarttığımı düşünüyordur.' diyerek ve kendime kendimce bir depresyon rolü yaptığımı düşünerek gitmeyi bıraktım. Daha sonrasında daha mı iyi hissettim hayır ama tamamen içime attım. Eylül ayının ortasında okulum başladığı için yurduma geldim. Geleceğim gün bilet sırasında beklerken bir anda gözüm karardı dengemi kaybettim fakat bayılmadım. 1 aydır bu devam ediyor. Otururken yürürken başım dönüyor ve sanki dünya ayaklarımın altından kayıp gidecek gibi oluyor. Ayrıca 2/3 haftadır müthiş bir ağlama isteği ile doluyum. Arada ağlıyorum ama asla o his gitmiyor. Çok yetersiz olduğum ve başarısız olucam düşüncelerini bir türlü kafamdan atamıyorum ama bu düşüncelerede tepki göstermemeye çalışıyorum bunun yerine sürekli arkadaşlarımla oturuyorum dışarılara çıkıyorum yani kaçıyorum. Biraz karışık anlattım. Sonuç olarak aslında geçen sene doktora gittiğimde ki gibi varoluşsal sancılar çekmiyorum fakat şu an hissettiklerim o zamanın başlangıcı gibi ve beni asıl korkutan bunun beni fiziksel olarak etkilemeye başlamış olması. Tekrar bir psikiyatriste gitmek istiyorum fakat o cesareti toplayamıyorum. Çünkü asla bende benim abarttığım kadar bir şey yok bu sadece bir rol düşüncesini aklımdan çıkaramıyorum.
Hidayet ÇALIŞKAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Sevgili Danışan hoşgeldiniz, ben psikolog ve psikoterapist Hidayet ÇALIŞKAN, yazdıklarınızı okudum ve oldukça zorlayıcı bir psikolojik surecten gectiginizi anlıyorum. Yaşadığınız duygusal ve fiziksel zorluklar oldukça karmaşık görünüyor ve bu durumun üstesinden gelmek için profesyonel destek almak önemli. Anlattıklarınızdan yola çıkarak, yaşadığınız sorunları ve bunlarla başa çıkma yollarını ele alalım. Yaşadığınız Sorunlar Odaklanamama ve Duygusal Belirtiler: Odaklanma Sorunu: Geçmişte yaşadığınız odaklanma sorunları, stres ve kaygı gibi duygusal durumlarla bağlantılı olabilir. Bu tür zorluklar genellikle zihinsel sağlığın genel durumu ile ilişkilidir. Düşük Özgüven ve Yetersizlik Hissi: Kendinizi yetersiz hissetmeniz, başarısızlık korkusu ve bu düşüncelerin sürekli aklınızda dönmesi, ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Bu tür düşünceler, genellikle bireyin özsaygısını zedeler4. Depresyon Belirtileri: Depresyon, ilgi kaybı, iştah değişiklikleri ve sürekli bir hüzün hali gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durumda, tekrar bir uzmana başvurmak önemlidir. Çözüm önerileri ; Psiko-sosyal sorunlardan kurtulmak için önerilen yöntemlerin başında;BÜTÜNCÜL PSİKOTERAPİ, ve bazen ilaç tedavisi bulunur. Bu terapiler, duygusal zorlukları anlamaya ve başa çıkma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, tetikleyicileri tanımlamak ve sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmek önemlidir.Psikoterapi duygularımızı anlama ve yönetmede temel bir rol oynar. Psikoterapi uzmanları duygusal sıkıntının üstesinden gelmenize yardımcı olmak için farklı teknikler ve yaklaşımlar kullanır. Bu bağlamda psikoterapinin faydalarından bazıları şunlardır: Sebepleri araştırmak : Psikoterapist duygusal sıkıntınızın altında yatan nedenleri belirlemenize ve onları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Strateji Geliştirme : Duygusal sıkıntıyla etkili bir şekilde başa çıkmanız için size araçlar ve stratejiler sağlayacaktır. Duygusal destek : Terapi, duygularınızı ve endişelerinizi yargılamadan ifade edebilmeniz için güvenli bir alan sağlar. Düşünce kalıplarını değiştirmek : Psikoterapist, duygusal sıkıntınıza katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını tanımlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. Saygılarımla, görüşürüz; BEKLERİM.👍
Hidayet ÇALIŞKAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk