3. Hatalarla dolu bir ilişki

Hatalarla dolu bir ilişki

... ... - 11 gün önce
Merhaba. Yaklaşık 4 senedir süren bir ilişkim var. Çok yanlış başladı, üçüncü kişiler hep girdi aramıza fakat biz bir şekilde herkesin üstesinden gelip birbirimizle olmaya devam ettik. Ben çok sosyal bi insanım, peşimde de cok erkek vardı o dönem. Sevgilim hep kıskanırdı, ipler hep benim elimdeydi. Ben de pek anlayışlı biri değilim. Çok mükemmelliyetçiyim, eleştirelim, sevgilimin huyunu suyunu işini hiç beğenmedim. Onu hep değiştirmeye çalıştım. Kendi bildiğimi okudum yani. İkimizde evlenmek istiyorduk. İşler bir şekilde ciddiye bindi. Ama o hep bana benim onu çok ezdiğimi söylüyordu. Bi nevi dilimin kemiği de yok. Ailemden gelen travmalar beni öfkemi kontrol edemememe sebep oldu. Ve onun başka bir kızla yazıştığını gördüm. Birkaç gün konuşmuş, sebebi kafa dağıtmakmış. Aksi mümkün değilmiş görüşmemiş benden ve isteklerimden çok bunalmış ve zaten evlenecekmişiz, nişan tarihimiz belli. Ben şimdi ne yapacağım? Bi yandan kendimi dinlemeye çalışıyorum, psikolojim bozulmuş durumda, ve bu da bedenime hasar veriyor. Ne o benden vazgeçebiliyor ne ben ondan.
Hidayet ÇALIŞKAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Sevgili Danışan hoşgeldiniz ben psikolog ve psikoterapist Hidayet ÇALIŞKAN yazdıklarımızı okudum ve oldukça zorlayıcı bir psikolojik surecten gectiginizi anlıyorum. İlişkiniz oldukça karmaşık görünüyor ve yaşadığınız duygusal zorluklar da anlaşılabilir. Bu tür durumlarda atılacak adımlar dikkatlice düşünülmelidir. İşte bu süreçte dikkate alabileceğiniz bazı noktalar: Kendinizi Anlama Süreci Duygularınızı Tanıyın Kendinizi nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın. Kızgınlık, hayal kırıklığı, kıskançlık gibi duyguların altında yatan nedenleri keşfetmek önemlidir. Duygusal durumunuzu yazmak veya bir günlük tutmak, düşüncelerinizi netleştirmenize yardımcı olabilir die umuyorum; Geçmişi Değerlendirebir misiniz? İlişkinizin başlangıcındaki sorunları ve üçüncü kişilerin etkisini gözden geçirin. Bu durumların sizin üzerinizdeki etkilerini anlamak, gelecekteki kararlarınızı şekillendirebilir. İletişim ve İlişki Dinamikleri Açık ve dürüst bir İletişim öğrenebilir ve uygulayabilir misiniz? Sevgilinizle açık bir iletişim kurmaya çalışın. Onun hislerini ve düşüncelerini dinlemek, ilişkinizdeki sorunları anlamanıza yardımcı olabilir. Kendi hislerinizi de samimiyetle ifade edin. Kendi beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı dile getirmek önemlidir. Öncelikle Değişim ve Kabul anlayışı geliştirebilir misiniz? İlişkinizdeki değişim isteğinizi gözden geçirin. Partnerinizin bazı özelliklerini kabul etmek, ilişkinizin sağlığı için önemli olabilir. Mükemmeliyetçilikten uzaklaşmayı deneyin. Herkesin hataları vardır ve bu hatalarla birlikte kabul edilmesi gereken bir süreç vardır. Kendi Sağlığınıza Önem Verin Psikolojik Destek ve Psikoterapi Alabilir misiniz? Duygusal zorluklar yaşıyorsanız, bir terapist veya danışman ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Profesyonel destek alabilir misiniz? kendinizi daha iyi anlamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir. Fiziksel Sağlığınıza Dikkat Edebilir misiniz? Stres ve kaygı beden sağlığınızı etkileyebilir. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterince uyumak bu süreçte önemli olabilir. Değerlendirme ve çözüm önerileri; Psiko-sosyal sorunlardan kurtulmak için önerilen yöntemlerin başında;BÜTÜNCÜL PSİKOTERAPİ, ve bazen ilaç tedavisi bulunur. Bu terapiler, duygusal zorlukları anlamaya ve başa çıkma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, tetikleyicileri tanımlamak ve sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmek önemlidir.Psikoterapi duygularımızı anlama ve yönetmede temel bir rol oynar. Psikoterapi uzmanları duygusal sıkıntının üstesinden gelmenize yardımcı olmak için farklı teknikler ve yaklaşımlar kullanır. Bu bağlamda psikoterapinin faydalarından bazıları şunlardır: Sebepleri araştırmak : Psikoterapist duygusal sıkıntınızın altında yatan nedenleri belirlemenize ve onları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Strateji Geliştirme : Duygusal sıkıntıyla etkili bir şekilde başa çıkmanız için size araçlar ve stratejiler sağlayacaktır. Duygusal destek : Terapi, duygularınızı ve endişelerinizi yargılamadan ifade edebilmeniz için güvenli bir alan sağlar. Düşünce kalıplarını değiştirmek : Psikoterapist, duygusal sıkıntınıza katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını tanımlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. Saygılarımla, görüşürüz; BEKLERİM.
Hidayet ÇALIŞKAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk