3. İlişkide hatalı olmak

İlişkide hatalı olmak

M... P... - NaN saniye önce
Ben kız arkadaşımı çok seviyorum ve onunla sürekli aynı ortamda yan yana olmak istiyordum, istemeden de olsa onu kırıp üzmüşüm ve onu çok bunalttığım için benimleyken bir süre sonra kaldığı yurda gitmek istiyordu, bende onu çok seviyorum ve onun yanında durmak çok hoşuma gidiyor onunla bir ömür kalsam yine sıkılmazdım. Ben böyle hergün yanıma çağırdığım Zaman arada beni kırmadan bu şekilde sıkıldığını ve bana artık seni özlemek için Zaman bırakmıyorsun diyordu ben tamam yapmicam diyip yapmaya devam ettim, sonunda bir süre sonra tartışmalar çıktı ve ben biraz sinirlerime hakim olamayıp hayatımda ilk defa sesimi yükselttim birde gitmek istedi, bende gitmemesi için kolundan tutup biraz çektim otursun diye bunu şiddet olarak algıladı çünkü ilk defa böyle birşey yaptım beni yanlış anladı ve bana artık değiştiğimi söyledi bende sırf onu kaybetmemek için onu korktutmak için pencereye oturdum ve onu çok korktum bu yüzden çok özür diledim çok pişman olduğumu söyledim, oda bana biraz Zaman ver sana yeniden güveneyim dedi ve soğuk yapıyor bende zaten yaptığım o şeyleri asla yapamayan biriyim birikmişlik vardı içimde bir an öyle oldu kendimi düzeltiyorum eskisi gibi olacam ama kız arkadaşımi kaybetmek korkuyorum ve oda bunu biliyor onu kaybetmekten korktuğumu biliyor ayrılmadı benden ama Zaman istiyor. Sizden yardım istiyorum nasıl davranmalıyım bu zamanda ona hep dürüst olacam hep aynı olacam eskisi gibi iyi olacam sadece beklerken zamanı nasıl bir yol izlemeliyim ilişkimizde? Teşekür ederim şimdiden
Eylem TÜRKER
Uzmanın Cevabı: Merhaba Mustafa Bey, Bireysel farklılıklarımız yanında ilişkiden beklentiler de farklıdır. Sizin ve partnerinizin ilişkinizden beklentileriniz farklılık gösterebilir. Partneriniz rahatsızlığını dile getirerek özel alan talebinde bulunmuş denilebilir. Özel alan, çocuktan büyüğe her bireyin ihtiyacıdır. Özel alanı tanımlamak örnek vermek gerekirse; Çiftler, birbirinin arkadaşlarını ve dostlarını doğal olarak tanır zamanla. Ancak eşimize, her ne kadar tanıdığımız kişiler de olsa, kendi arkadaşlarıyla yalnız geçirebileceği zamanları da tanımalıyız. Hepimizin arada bir kendi arkadaşlarımızla eğlenmeye, dertleşmeye ve birey olarak takılmaya ihtiyacımız var. Bu özel alanlar, ilişkimize olumlu yansıyacak ve bireysel sosyalleşme ilişkimize renk katacaktır.
Danışan
Çok teşekkür ederim, nasıl davranmalıyım aynı sıcaklığı kazanmak için
Eylem TÜRKER
Uzmanın Cevabı: Partnerinizin taleplerine kulak verebilirsiniz. Rica ederim.
Eylem TÜRKER
Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Çocuk Eğitimi İle İlgili Sorunlar