3. Sevgilime nasıl yardım edicem

Sevgilime nasıl yardım edicem

arelaksoy - 16 ay önce
Sevgilimle 1 yıldır güzel giden bir ilişkimiz var ama onun kendi hayatında bir takım sorunlar oluyor ve hep olumsuz sonuçlanıyor biraz ilişkimize de yansıyor ona yardımcı olmak istiyorum kendimce bir şeyler yapıyorum ama bi etkisi olmuyor durum böyle olunca o daha da karamsar oluyor ona destek olmamı ve yardımcı olmamı istiyor ben de çabalıyorum ama beceremiyorum bununla ilgili yardım almak istiyorum ne yapabilirim
Burak KÜSMENOĞLU
Uzmanın Cevabı: Örnek olarak sorunlardan ve sizin yöntemlerinizden bahsedebilir misiniz?
Danışan
İş hayatında veya maddi bir konuda sorunlar yaşanıyor ve ben de bu kötü zamanında onu motive etmeye beraber üstesinden geleceğimizi bi şekilde başaracağımızı söylüyorum ama onun tarafına bi fayda sağlamıyor daha karamsarlaşıyor her şey üste üste geldiğin için olumsuz ve çıkılmaz bir hal alıyor sürekli düşünme içerisinde kendini yıpratıyor varlığımla ve sözlerimle bunları halledebileceğimizi anlatmaya çalışıyorum ama o ruh halinde pek faydalı olmuyor yaptıklarım
Burak KÜSMENOĞLU
Uzmanın Cevabı: Sevgilinizin yanında olarak ona güç veriyor olabilirsiniz. O bunu hissediyor ve ona iyi geliyor olabilir. Fakat ortada bir sorun var ise ''Bu da geçer. Bunu da atlatırız.'' tarzı konuşmak çok işlevsel olmayabilir. Bunun yerine sorunu küçültecek ya da çözecek çözüm yolları konuşulması daha iyi olur. Kafa yorduğu şeyi belirleyip probleme farklı bir açıdan bakarak ona farklı bakış açılarını gösterebilirsiniz. Bu şekilde probleme odaklanıp kaybolmak yerine soruna tepeden bakıp çözebilme ihtimali artar.
Danışan
Burak KÜSMENOĞLU
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Fobiler, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk