2. Kendim
  3. Anlam veremediğim duygular

Anlam veremediğim duygular

Semir - NaN saniye önce
4 5 ayda aniden gelen ve 5 dakika süren bir durum yaşıyorum . 23 yaşındayım yaklaşık 1.5 sene önce babannemi 5 ay kadar önce de anneannemi kaybettim . Babannemle birlikte yaşıyorduk aile olarak babannem ölmeden önce kuzenim bipolar oldu ona bu teşhis konuldu tüm tedavi ve hastalığı boyunca yanındaydım aynı evde üstlü altlı oturuyorduk çünkü. O tedavisini görüyor fakat benim anlam veremediğim hislerim olmaya başladı son 4 5 ayda aniden gelen boşluk desem boşluk değil bi an değişik bir his yemrk yerken geldiğinde midemi bulandırıyor sıcak bastırıyor ama geçiyor ağlamak istemek gibi birşey ? Ve bu beniö başıma her gün değil ayda 1 2 defa bazen se 1 defa geliyor. Normalde kış depresyonu yaşardım 1 ay kadar sonra normale dönerdi fakat bu dönmüyor. Kuzenim ya bidaha hastalığa yakalanırsa diye düşünmüyor değilim her zaman değil çok nadir alakasız aralarda 7 yıllık bir ilişkim var normalde şen şakrak bir insandım şu 6 aya kadar bu durumları asla yaşamamıştım kuzenime kız istemeye gittik kızı da tanıyorum ama yemek yerken istemsiz gerildim bir anda o duyguyu hissettim ve o eve gitmek istemedim sonra yine gittiğimde olmuyor ne zaman geleceği belli olmuyor bu hisin . 7 senelik ilişkim var demiştim yer yer manipüle ediliyorum biliyorum sevmiyorsun etmiyorsun göstermiyorsun denilerek . Uyku problemim ok yıllardır 10 da uyur 7 8 de kalkarım bu his te dediğim gibi her an benimle değil ay da 1 2 kere bazen 1 kere az önce de yaşadığım için artık birinden yardım alma gereği hissediyorum. 5 dakika bile sürse sanki geçmeyecekmiş hissi verdiriyor. Erkek arkadaşımla çok dazla ayrıldık barıştık fakat askerden geldiğinde evlenme olaylarını konuşuyoruz edşyoruz derken bile ister istemez geriliyorum mutlu oluyorum ama sonrası neden evlilik konuştum oluyor ya olmazsa oluyor . Ben böyle bir insan değildim 23 yıllık hayatımda 22 sinde böyle problem yaşamadım 23 üme geldiğimde oldu ne yapmalıyım bilmiyorum sosyal öedyalarımı kapatıp telefonumu kapatmak istiyorum. Bu arada ailevi ilişkilerim çok iyi kötü değildir.Sadece bu duyguyu merak ediyorum sağlığımdan şüpe duymalı mıyım bilmiyorum
Mesut KAYA
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Semir hanım anlattıklarınızdan yola çıkarak yaşadığınız durum kayıp sürecinden sonra başlamış. Ancak bu böylede olmayabilir ki büyük oranda da öyle daha farklı nedenlerden dolayı gelişme göstermiş olabilir. Bu durumu daha ayrıntılı konuşmak ve farkındalık kazanmak için terapi almanızı öneririm. Çünkü buradan sağlıklı bir iletişim kurmamız söz konusu değil. Anı yaşayın o anda duyguyu yaşayın, sınır koymayın kendinize ağlamak geliyorsa içinizden ağlayın, gülmek istiyorsanız gülün... ,Duygularınızın yaşamasına izin verin çünkü duygular bedeninizi, sizi şekillendirir. sağlığınızdan şüphe duyma hissiyatı bile tanıyla ilgilidir.
Mesut KAYA
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Kişilik Bozuklukları