2. Kendim
  3. Hatırlama takıntısı

Hatırlama takıntısı

Busra00 - 3 ay önce
Merhaba hocam benim hatırlama takıntım var. Bir anı, bir konuşma, küçücük bir şey olsa bile doğruluğunu sorguluyorum ve ney hatırlamaya çalışmaya çalışıyorum. Yakınlarıma şu gün şöyle olmuştu şunu konusmustuk degil mi diye sorup onay bekliyorum. Yüzde 90 doğru hatırlıyorum, hatta birçok insana göre en basit olabilecek şeyi bile hatırlıyorum bazen , fakat olası ki o şekilde bir şey olmadı ben öyle demedim gibi bir tepki alınca şizofren mi oldum, delirdim mi kafamdan mi uyduruyorum diye takıyorum. Zaten esasen insanlara sorma sebebim de bu, doğru mu hatırlıyorum, yoksa kendim mi uyduruyorum diye. Çok düşünmekten bazen karistirabiliyorum, araştırdığım üzere hayali anı sendromu diye bir şey varmış bu normal mi ? Hatırlama takintimi nasıl yenebilirim, delirme korkum da var yardımcı olabilir misiniz
Hidayet ÇALIŞKAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Sevgili Danışan hoşgeldiniz, yazdıklarımızı okudum ve üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Sizin deneyimlediğiniz durum, "yanlış anı sendromu" olarak bilinen bir obsesif kompulsif bozukluk (OKB) türüdür. Bu durum, geçmişte yaşanmış olayların doğruluğu konusunda aşırı şüphe ve endişe duyulmasıyla karakterizedir. Belirtileri nelerdir? Geçmişte yaşanan olayların doğruluğunu sürekli sorgulama Yakınlarınıza onay almak için sık sık soru sorma Hatırladıklarınızın gerçek olup olmadığından emin olamama Hatırladıklarınızın "uydurma" olduğunu düşünme korkusu Hatıralarınızın gerçekliğinden emin olmak için aşırı çaba sarf etme Nedenleri neler olabilir? Aşırı dikkatli ve detaycı olma eğilimi Mükemmeliyetçilik ve hata yapma korkusu Geçmişte yaşanan travmatik olaylar Bellek ve hatırlama süreçlerindeki bireysel farklılıklar Tedavi Yöntemleri neler? Butuncul Psikoterapi (BPT): Yanlış anıların gerçekliğine ilişkin inançları değiştirmeyi ve kaçınma davranışlarını azaltmayı hedefler. Maruz Bırakma ve Tepki Önleme Geçmiş olayları hatırlamaya yönelik kaçınma davranışlarının azaltılmasını sağlar. Farkındalık Temelli Yaklaşımlar: Anıların geçici ve değişken doğasını kabul etmeyi ve anıları gözlemlemeyi öğretir. Stres Yönetimi Teknikleri: Anksiyeteyi azaltmak ve zihinsel esnekliği artırmak için kullanılır. Önemli olan, bu durumun normal bir bellek sorunu olmadığını, bir OKB türü olduğunu kabul etmek ve uzman yardımı almaktır. Doğru tedavi yöntemleriyle, yanlış anı sendromunu yönetebilir ve günlük yaşamınızı olumsuz etkilemesini engelleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim.. Saygılarımla; BEKLERİM, Görüşürüz...
Hidayet ÇALIŞKAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk