2. Kendim
  3. Hissizlik halsizlik sinir

Hissizlik halsizlik sinir

Bsd - 22 ay önce
Öncelikle merhaba ben 18 yaşındayım ve 3 yıl önce benim annem ve babam boşandı ve annemle ben şehir değişikliği yaptık babam rahat bırakmadığı için bu olaydan öncesinde az sonra bahsedeceğim sorunlarımdan hiç biri yoktu. Biraz sarsıntılı bir dönemdi babamla hiç görüşmüyorduk ve babam başka biri ile evlenmişti ve 3 ay öncede vefat etti. Ben en ufak şeyde sürekli sinirleniyor ve sinirlendiğim konuda karşımdaki insanla konuşmak yerine konulardan kaçıyorum konuşmaktan kaçınıyorum konuyu sürekli değiştirmeye çalışıyorum ve çok gereksiz küçücük şeylere bile bi anda sinirleniyorum sonrasında farkedebiliyorum yersiz bir sinirlenme olduğunu bunun dışında ben hiçbir şekilde hiçbir duygumu hissedemiyorum yaşayamıyorum uzun süredir ağlayamıyorum mutluda olmuyorum tek yaşadığım şey fiziksel olarak dışa vuruyor bazı şeyler titreme,ishal,kabızlık,mide bulantısı,terleme gibi ve bu saydığım şeyler önceden arada bir olurken şimdi küçücük stres yaptığımda dahi ortaya çıkıyor. Örneğin bi durum var ve ben ağlamam gerektiğinde kendimi çok fazla tutuyorum istemiyorum ağlamak ve gerçekten en son ne zaman ağladım bilmiyorum. Babamla görüşmüyorduk ama ben onun cenazesine yinede gittim ve inanırmısınız hiç bir şey hissetmedim hissedemedim ve sadece buda değil 4 yıllık bir ilişkim var ve birlikte olduğum kişiyi bile sevip sevmediğimi bilemiyorum acaba sadece ben yanımda birini istedim ve o an o yanımda olduğu içinmi hâlâ onunlayım diye sorguluyorum çünkü biliyorum aşk böyle bir şey değil hani insan bilmezmi bi insanı sevip sevmediğini ben bilmiyorum ve çok garip geliyor bu bana ve önceden böyle değildi en baştada dediğim gibi bu boşanma şehir değişikliğinden sonra oldu her şey kısaca hicbirsey hissedemiyorum sadece her şeye sinirlenip fiziksel olarak dışarıya atıyorum bunu. Birde sürekli halsizlik sürekli depresifim sürekli beni üzecek şarkılar dinlemek istiyorum sürekli uyumak hiç kimseyle konuşmamak görüşmemek hiçbir yere gitmemek istiyorum ama önceden bu böyle değildi cıvıl cıvıl bi kızdım arkadaşlarımlada aram iyiydi heryere gidiyor geziyor gülüyor ve üzülmem gerektiğindede üzülüyordum. Bazen aklıma, hatta bazen değil çoğu zaman intiharın bi çözüm olduğunu düşünüyorum bazı şeylerden kaçamak olarak bunu kullanabileceğim geliyor aklıma ve bu o kadar uzun süredir aklımdaki korkutuyor bazen bi anda. Sizce neden böyleyim neden hiçbir şey hissetmiyor duygularımı anlayamıyorum neden üzülemiyorum neden mutlu olmuyorum. Teşekkür ederim buraya kadar okuduğunuz için :)
Songül GÜNDOĞDU
Uzmanın Cevabı: Bütüncül bir bakış açısı ile bakmak gerektiği için öncelikle kan değerleriniz başta olmak üzere bir hastanede detaylı bir tahlilden geçmeniz doğru bir başlangıç olur. Genel olarak yaşadıklarınızı anlatırken yoğun bir suçluluk ve kendine acıma duygusu var. İlk nerede bu kadar suçlu hissettin, ne zaman, kim seninle kendi iç konuşmandaki gibi konuştu? gibi konuların genel olarak danışma oturumlarında konuşulması iyi olur. Bunun dışında bütün duygularımızın, düşüncelerimizin kendine göre enerji frekansları vardır. Siz dışarıya yaydığınız enerji size aynı enerji seviyesinden olaylar gönderir. Bunu bir yankı gibi düşünebilirsiniz. Suçluluk, kendine acıma, değersizlik duygularının frekansları düşüktür o nedenle olumsuz olayları çekmeye devam edersiniz. Bunun için enerjinizi yükseltmeniz gerekli. Küçük de olsa pozitif düşünceler, içinizden gelmese de gülümsemek , gün içinde nefesinize dikkat etmek, bulunduğunuz oda,ev, çevre, şehir ülke, dünyadan kendinize bakmak ve yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Zor bir dönem geçirmişsiniz, kendinize şefkat ve özen gösterin,duygularınızı bastırmayın.
Songül GÜNDOĞDU
Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, İlişki / Evlilik Problemleri, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları