2. Kendim
  3. Özgüvenli nasıl olabilirim?

Özgüvenli nasıl olabilirim?

B... ... - 5 ay önce
Hayatta hep başarısız oldum ve şimdi sınavlarım yaklaşıyor kendime inancım hiç yok zamanında okumadım şimdi açıktan devam ediyorum ama oda olmıcak çünkü yapamıcam korkularım var sürekli ağlamak istiyorum artık bu olanlar çok zoruma gidiyor. 23 yaşındayım ve hayatta yol alamadım özgüvensizlikten asosyal biri oldum bana yardım edebilirmisiniz
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle açıktan devam etme kararınızı kutlarım, bu durum en fazla birkaç yıl içinde geçebilecek bir süreç! Ancak biz kendimizi özgüvensiz, asosyal biri olarak gördüğümüzde yani kendimize bu etiketleri koyduğumuzda baş edebileceğimiz bir durumla karşılaşsak bile bunu olduğundan daha korkutucu ve daha büyük bir olay gibi görebiliriz. Bu nedenle de kötü hissederiz ve korkabiliriz. Öncelikle kendimizdeki bu etiketleri değerlendirmemiz gerekebilir. Hayatta herhangi bir yaşımızdayken bu etiketlerle karşılaşabiliriz. 23 yaş, neler olup bittiğini anlamak ve hayatınıza yön verebilmek için güzel bir yaş! Terapi süreci bu etiketleri nasıl koyduğumuzu ve nasıl değiştirebileceğimizi bize gösterebilir. Sakin kalalım ve neler yapabileceğimize bir bakalım..
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ergenlik Dönemi Sorunları