2. Kendim
  3. Uykuda konuşma

Uykuda konuşma

Y... D... - NaN saniye önce
Ben stresli dönemlerimde uyurken konuşuyorum. Ben hatırlamasam da konuştuğumu oda arkadaşım hatırlıyor. Bir rüya görüyor gibi değil de sohbet eder gibi konuşuyormuşum. Bu normal mi yoksa psikolojik bir sorun mu var
Dr Mehmet BAŞÖREN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Sorununuzu benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Şu hususu belirtmem gerekir ki anlattıklarınızdan yola çıkarak sizi tam olarak tanıyabilmem ve öneriler sunmam eksik olur diye düşüyorum. Bir durumun birçok sebebi olabilir. Bu hususu ortaya koyabilmek için şu soruların cevabını bilmek gerekir diye düşünüyorum. 1- Son zamanlarda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? 2- Uykuda konuşma durumu ne zamandır var? 3- Bu durum ne kadar sıklıkta oluyor? 4- Konuştuğunuzu hatırlayan arkadaşınız, detayları hatırlıyor mu? Yukarıdaki ve benzeri sorulara vereceğiniz cevaba göre yardımcı olmak daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Ancak anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, gün içerisinde çözülemeyen sorunların, ifade edilmek istenip - edilemeyen konuların bilinçaltından, bilinç düzeyine çıkması diyebilirim. Yani etkileşimde bulunduğunuz insanlara karşı kullanamadığınız kelimeleri, uykunuzda söylüyor olabilirsiniz. "Bu normal mi yoksa psikolojik bir sorun mu var" sorunuza cevabım ise hem hayır hem de evet olacaktır. Hayır, çünkü zaman zaman çoğu insan uykusunda konuşur. Evet, çünkü içeriğini ve periyodunu bilmiyoruz. Bunun yanında gerekli görmeniz durumunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum. Size kolaylıklar ve mutluluklar dilerim.
Danışan
Teşekkür ederim
Dr Mehmet BAŞÖREN
Uzmanın Cevabı: Ben teşekkür ederim
Dr Mehmet BAŞÖREN
Uzman Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Ergenlik Dönemi Sorunları