2. Takıntı
  3. Kızım çok inatçı

Kızım çok inatçı

... ... - 9 ay önce
Merhaba,benim kızım 13 yaşında ortanca çocuk kendisi her okuldan geldiğinde bana okuldaki arkadaşlarının neler yaptığını ve bu konudaki kızgınlığını kıskançlığını belirtiyor bazı şeyleri duyduğum halde bir kez daha anlatıyor ben bazenleri ona kızıyorum çünkü bu kadar çok okuldaki çocuklardan bahsediyorki onların ne giydiğini,kimle konuştuğunu,arkadaşlarının kızım hakkındaki düşünceleri her şeyi gözetliyor ve anlatmadığı bir şey kalmasın diye uğraşıyor sadece okulda değil nereye giderse gitsin evde bana bunun ayrıntılarını anlatıyor ve unuttugu bir şey kalmasın diye bazı şeyleri birden çok kez bile tekrar ediyor böyle bri takıntısı var ve her gece gelip beni öpüyor seni çok seviyorum diyor bazenleri işim oluyor beni öpmemesini söylüyorum veya ona kızgın oluyorum ben onu affedene kadar kapının önünde dikiliyor affetmeyincede evi dağıtmaya başlıyor sonra şimdi beni affediyor musun diyor ben yine hayır diyince devam ediyor her zaman bu şekilde tehditleri oluyor bazenleri bağrıyor bir anda parlıyor aklında hep ona laf atan arkadaşları veya kıskandığı arkadaşları kalıyor evde bana bir arkadaşını diğerinin ne yaptığını öğrenmek için kullandığını söyledi ve güldü ben böyle yapmaması gerektiğini söylesemde beni dinlemiyor sizce kızımın nasıl bir sorunu var gibi duruyor?
Sinem AKPEÇE
Uzmanın Cevabı: Merhaba değerli danışan. Benim uzmanlık alanım yetişkinler olduğu için size düşen sorumlulukları anlatabilirim bu sorunuzla ilgili. Ergen ve çocuk alanında eğitimleri olan bir uzmana kızınızla ilgili bir soru daha yazabilirsiniz. Anne babaların en önemli sorumluluklarından biri, çocuklarına koşulsuz sevgi vermeleridir. Kızsa da tehdit etse de onu anlayıp bizim o durumlar karşısında sakin kalmayı öğrenmemiz gerekiyor. Sakin kalıp onu anlamak şart. Tabii ki öfkemizi her zaman durduramayabiliriz. Böyle bir durum oluşursa sonradan telafi etmek gerekir. Aslında kızınızın size okulda olanları anlatması ve size sevgisini dile getirmesi ne kadar güzel... Böyle anlarda ona temas edebilirsiniz. Onu okşayıp yakınında oturabilirsiniz. Kızınıza verdiğiniz değeri bu hareketler ona hissettirecektir. Şöyle düşünün onun dünyasında neler olup bittiğini öğreniyorsunuz, bu harika bir şey. Onu güvende tutmak için daha çok şansınız var çünkü kendisi size karşı çok açık. Kızınızın size "seni seviyorum" dediği zamanlarda ona ilgi göstermeniz ve ona vakit ayırabileceğiniz bir iş düzenlemesi yapmanız iyi olacaktır. Çocuklar, gün içinde olanı biteni bir kovada biriktirir. Böyle bir örnek üzerinden düşündüğümüzde bir çocuğun her gün kovada birikenleri anne babasına dökmek istemesi sağlıklıdır. Olanı biteni anlatıp, duygularını biriktirmeden yaşaması gerekir çocukların. Yetişkin olarak bizim sorumluluğumuz onların duygularını dinlemek ve anlamaya çalışmak. Acaba arkadaşlarını neden kıskanıyor? Kıskanmadığı zamanlar oluyor mu? Kıyafetler neden onun için önemli? Ergenlik dönemi arkadaş ve arkadaşlık ilişkilerinin en önemli olan dönemdir. Ergenler, görüntüleri ve sahip olduğu eşyaları üzerinden kaygı yaşabilir, arkadaşlarını gözlemleyip kıskanabilir veya öfkeleyebilir. Bu duygularla başa çıkamaması doğaldır. Onlara "duygu düzenleme beceri"si kazandıracak olan anne babaları veya okuldaki öğretmenleridir. Duygu düzenleme becerisi nedir peki? Duygusunu anlaması, sakin bir dille anlatması, duygularıyla ilgili açık iletişim kurabilmesi, yoğun duygulandığı anlarda yatışması ve sakinleşmesi için ne yapacağını öğrenmesidir. Bunun için ilk önce anne baba kendisini geliştirmelidir ve sonra çocuğuna yol göstermelidir. Her çocuğun mizacı ve kişiliği farklı... Siz de gözlemliyorsunuzdur çocuklarınız için bunu. Önemli olan; çocuklarınız ne yaparsa yapsın ve hangi duyguyu hissederse hissetsin onları koşulsuz şekilde sevdiğinizi göstermeniz... Değişmeyen bir gerçek bu. Umarım yardımcı olmuşumdur size yönelik verdiğim bu cevabımla. Duygularla ilgili blog yazımı okuyabilir ve beni takip edebilirsiniz. Sevgilerimle...
Sinem AKPEÇE
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları