arzulamak

C... ... - NaN saniye önce
son zamanlarda yaşamış olduğum psikolojik sorunlarım hakkında bahsetmek istiyorum. İlişki içerisindeyken karşı cinsin normal bir şekilde görünmesi konusunda sıkıntı yaşıyorum. Örneğin, yanımdan geçen bir kadını arzulamak gibi durumlar beni oldukça rahatsız ediyor. Bu nedenle, devlet hastanesine psikiyatrik destek almak için başvurdum ve bana ilaç verdiler. Ancak bu ilaçlar bana yeterince yardımcı olmadı. Sonrasında bir özel psikoloğa gitmeye karar verdim ve birlikte çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları size detaylıca anlatmam mümkün olmasa da, özetle içimdeki kötü kişiliği açığa çıkartarak onunla mücadele etmeye çalıştık. Bunun yanı sıra, herhangi bir arzulama anında kanal değiştirme yöntemleri kullanarak çalışmalar yaptık. En son olarak, babam ile ilgili olan bir sorunu çözmeye çalıştık. Ancak, bu çalışmaların sonucunda, psikoloğum başka bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmem gerektiğini söyledi. Bu nedenle, daha önce gittiğim bir madalyon polikliniğine başvurarak bu yönde bir adım atmaya karar verdim. Amacım, bir ilişki içinde olduğum zaman diğer kadınların giyim tarzları, davranışları ya da görünüşleri hakkında düşünmeden sadece partnerimle mutlu olmak. Bu nedenle, herhangi bir yardımcı tavsiye ya da önerileriniz varsa benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Ayrıca, sizinle bir randevu ayarlayarak durumum hakkında daha ayrıntılı bir şekilde konuşmak istiyorum. Müsait olduğunuz bir zaman dilimi varsa, lütfen bana bildirin.
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle paylaştığınız bu duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ediyorum. Bunları paylaşabiliyor olmanız dahi çok değerlidir benim için. Yaşadığınız sorundan bahsedecek olursak durumu kontrol altına almakla başlayabilir çözümün ilk aşaması ve bunu güvenli alanı terk ederek başarabilirsiniz. Eğer güvenli alanda kalıp, olumsuz otomatik düşüncelerin (önceki terapistiniz bahsetmiş olmalı) etkisine kontrolünüzü bıraktığınızda bu durumdan uzaklaşmak yerine daha çok etkisini hissetmeniz olası bir durum maalesef. Olumsuz otomatik düşünceler üzerine odaklanıp, bunları bilişsel yeniden yapılandırma yöntemi ile yani refreaming ile üstesinden gelebiliriz. Tekniklerden bahsetmek isterdim. Fakat tekniklerin psikoeğitim aşamaları mevcut olduğu için bunların temelini oluşturmadan size önerebileceğim her tekniğin altı boş kalacaktır. Yani bir sorunun çözümünü görmek istemeden önce sorunu görmek ve sorunu kabullenmek gerekir. Çünkü kabullenmek en başta 'ben bu iyileşme sürecini istiyorum. Ve çözmek için kendime yardımcı olacağım' demenin bir alt cümlesi olarak düşünebilirsiniz. Yaşadıklarınızı, anlıyorum. Bunlar siz yaşıyorken daha yoğun duygu ve düşünceler ile zincirleme bir paradoks içerisinde hissetmenize neden olabilir. Fakat bunların üstesinden gelmenin yolu başlangıçta kabullenmek ve belki de hep kaçtığınız o endişe, korku, tekrarlayan düşünce, tekrarlayan duygudan uzaklaşmayıp onunla yüzleşmekten geçiyor. Ben size Bilişsel Davranışçı Terapi tekniği ile yardımcı olabilirim. Ayrıca bu teknikle birlikte uygulamalı olarak diğer terapi ekollerinden de zaman zaman imajinasyyon, filtreleme, ABC modeli gibi seans metotlarının da size ciddi ilerleme katkısı olacağını düşünüyorum. Maalesef seans içerisinde sizin duygu ve düşüncelerinizin ve tekniklerin uygulamasının daha sağlıklı olacağını sizin de tahmin edebileceğiniz gibi uygulamak daha doğru da olacaktır aynı zamanda... Detaylar için dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Sevgilerle, Sağlıklı günler dilerim.
Silinmiş UZMAN