2. İş Hayatı
  3. Performans kaygı bozukluğu

Performans kaygı bozukluğu

D... D... - 2 yıl önce
Merhaba bir dersteyken sarkı söylemeden önce istemsiz olarak ellerim terlemeye başlıyor midem bulanıyor ve kalbim hızlı çarpıyor vücudum buz kesiliyor kendimi sakinleştirmeye çalışsam da sesim titriyor ve bunlar devam ediyor hiç bir sıkıntı çıkmayacağını bilsem de en ufak seyde bu durumu yasıyorum ve kontrol edemiyorum ne yapmalıyım
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, performans öncesinde ve esnasında normal seviyedeki kaygı gayet normal olup motivasyon için güçlü bi kaynaktır. Söylediğiniz belirtilere göre normal kaygı seviyesinden biraz fazla kaygı yaşıyorsunuz. Daha önce şarkı söyleme esnasında olumsuz bi olay yaşadınız mı? Bu mide bulantısı, çarpıntı, terleme ilk olarak ne zaman başladı? Sahne öncesinde ve esnasında yaşadığınız duyguları ve düşünceleri ayrıntılı bi şekilde ele almak gerekiyor. Şu anda ayrıntılı inceleme yapamadığım için sadece gün içinde veya sahne öncesinde gevşeme ve nefes egzersizleri önerebilirim. Kulağa çok klişe gelse bile bunları düzenli olarak yaparsanız yararı muhakkak olacaktır. Bunların dışında uzman birinden destek almanızı tavsiye ederim, sağlıkla kalın :))
Silinmiş UZMAN