1. Blog
  2. Mutlu Evliliğin Psikolojik Formülü

Mutlu Evliliğin Psikolojik Formülü

Mutlu bir bir yuvaya sahip olmak, evliliklerini mutlu bir şekilde devam ettirmek çiftlerin yuva kurarken en büyük arzu ve isteklerinden biridir. Toplumun devamlılığını sürdürmek için aile olmak toplum için en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Aile olurken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar olduğu gibi aile olduktan sonrada bunu sürdürebilmek ve devam ettirebilmek içinde bir takım kurallar vardır. Mutlu bir evliliğe sahip bireyler eşleriyle kurdukları sağlıklı iletişim sayesinde hayata daha pozitif bakarlar ve bu onların bireysel mutluluğuna da yansır. Eşiyle mutlu olan birey aynı zamanda ailenin temeline de bu mutluluğu yerleştirir. Mutlu bir eş ilişkisi mutlu bir aile ilişkisine giden kapıları açar. Eğer bitkinin köklerini beslerseniz ve sağlıkla bakarsanız yapraklarıda sağlıklı ve yeşil olur. Mutlu evliliğe sahip eşler çocuklarına da bu noktada örnek bir rol model olabilirler.

           

Mutlu bir evlilik için bireylerin kendilerine ve birbirlerine ait bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Bu sorumluluklara sahip bireyler daha sağlıklı dinamiklere sahip ilişkiler kurarlar. Mutlu bir evliliğin psikolojik formülleri şu şekildedir :

 

1.  Eşinizle iletişim kurarak kendinizi ifade etmekten çekinmeyin

İletişim bireylerin kendilerini ifade etmelerindeki en önemli anahtardır. Eşinize kendinizi ifade edebilmeniz ne düşündüğünüzü ve ne hissettiğinizi onunla paylaşmanız sağlıklı bir ilişkide olması gerekenlerdendir. Bir olayda eşinize çok kırılmış olabilirsiniz. Fakat eşiniz bu durumda size gayet olağan bir şekilde davranıyor olabilir. Eğer siz bu durumda kırıldığınızı eşinize ifade etmezseniz psikolojik olarak bu durum belirli bir süreden sonra size zarar vermeye başlayacaktır. Belki o an eşiniz için iletişim kurmak adına doğru bir zaman olmayabilir.


Olay biraz daha sakinleştikten sonra güzel bir üslupla ve ses tonuyla eşinize kendinizi güzelce ifade edebilirsiniz. Duygularınızı içinizde bastırdığınız ve kendinizi ifade etmediğiniz zaman bu ilerleyen zamanlarda daha büyük bir şekilde belkide en küçük bir olayda kendisini gösterecektir. Eşinize kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Bir çay ve kahve eşliğinde ona kendinizi ifade edip sağlıklı bir iletişim çerçevesinde evliliğinizin daha mutlu ve dinamik olmasını sağlayabilirsiniz.

 

2.  Eşinizin değerlerine değer verin

Eşiniz müzik dinlemekten hoşlanıyorken siz müzik dinlemekten hiç hoşlanmıyor olabilirsiniz. Ya da tam tersi eşiniz dans etmeyi sevmiyorken siz dans etmeyi çok seviyor olabilirsiniz. Eşinizin değerlerine değer verdiğiniz sürece aranızdaki ilişki daha fazla değerlenecektir. Eşinizle aynı şeyleri sevmiyor olabilirsiniz. Fakat onun değer verdiği şeylere karşı sizde değer verdiğiniz sürece bu aranızdaki bağın daha güçlü bir şekilde büyümesine zemin hazırlayacaktır.


Eşinizin altın olarak gördüğüne siz kömür derseniz sizin altın olarak gördüğünüze eşiniz kömür derse gerçekten değerli olanın birbirinizin değerine değer vermek olduğunu hep gözden kaçırmış olacaksınız.. Bu yüzden eşinizin değerine değer vermek mutlu bir evliliğin püf noktalarındandır.

 

3.  Eşinizle bilikte sağlıklı ve verimli bir zaman dilimi geçirin

Her gün işten geldikten sonra veya gün içerisinde koşturduktan sonra kendinizi çok yorgun hissediyor olabilirsiniz. Hafta içleri çok yoğun bir şekilde çalıştığınız için hafta sonları dinlenmek ve kendinize vakit ayırmayı ve gün boyunca dinlenmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Gün koşuşturmanız veya hafta yoğunluğunuz ne kadar dolu olursa olsun eşinize ayırdığınız zaman dilimi hem ilişkinizin daha sağlam temellerle korunması ve sürdürebilmesi adına evliliğiniz için çok önemlidir. Birbirinizle sağlıklı ve kaliteli vakit geçirmeniz iletişimizin daha kaliteli olmasını sağlar. Eşinizle birlikte hafta sonları ortak bir yer belirleyip çayınızı bir termosa demleyip beraber sadece birbirinizle ilgilendiğiniz birbirinizle geçireceğiniz kaliteli bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz.

 

4.  Cinsellik evlilikte mutlu olmanızı sağlar

Cinsel hayatınızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi aynı zamanda evliliğinizinde sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Cinsel hayatınızda yaşadığınız sorunlar evliliğinizinde ilerleyen zamanlarda daha sıkıntılı bir süreç haline gelmesine sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda sorunlar yaşıyorsanız cinsellik hakkındaki sorunlarınızın çözümü için sizi en doğru şekilde yönlendirecek uzman bir psikolog ile görüşmek bu alanda size yardımcı olacaktır. Bunun sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da sizi etkileyen bir durum olduğunun bilincinde olmanız gerekmektedir. Böyle bir durum da yardım veya destek almak tamamen sizin farkındalık bilincinizin yüksek olduğunu ve bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerektiğinin bir göstergesidir. Eşinizle daha sağlıklı ve daha mutlu bir evlilik sürdürmeniz için cinsel yaşantınız önemlidir.

 

5.  Her yuvanın özgün ve biricik olduğunu unutmayın

Nasıl ki her insan her canlı tek ve kendine özgü ise aynı şekilde her yuvada kendine özgü tek ve biriciktir. Her yuvanın dinamikleri birbirinden farklıdır. Elbette ki evliliğin kendine ait genel kuralları ve sorumlukları vardır. Fakat aileyi oluşturan bireyler ve aile kendi özgün yapısıyla kendi dinamiklerini oluşturur. Böyle bir durumda başkalarının ailesiyle sizin ailenizin başkasının eşiyle sizin eşinizin aynı olmadığını göreceksiniz. Her insan farklı bir ailede doğar büyür ve karşısındaki insanla belirli bir süreç yaşadıktan sonra evlenir. Her insanın doğduğu ev bir diğer insana göre farklı olduğu için her insanın sahip olduğu sosyal ve kültürel değerler, hayat tarzı, yaşam biçimi farklı olabilmektedir. Her insanın büyüdüğü ve yetiştiği ve rol model aldığı insanlar farklıdır. Bundan dolayı eşinizi veya ailenizi bir diğer insanla kıyaslamak hiç bir zaman sizi doğru bir sonuca götürmeyecektir. Her birey ve ailenin sahip olduğu değerlerin biricik ve özgün olduğunu unutmamak gereklidir.

 

 

6.  Eşinizin özel alanlarına ve ilgilerine saygı duyun

Eşinizin özel alanlarına ve onun kendi sınırlarına saygı duymanız aranıza mesafe girmesinden veya birbirinizden uzaklaşmanızdan ziyade sizi birbirinize daha fazla yakınlaştırcaktır. Bu bir sosyal medya olabilir, eşinizin günlüğü olabilir veya eşinizin cep telefonu olabilir. Bu eşinizle aranızdaki güven ve sağlıklı bir ilişki kurmanızında bir göstergesidir. Elbette ki eşiniz bu durumu kötüye kullanmamalı ve bu konuda sizin ona gösterdiğiniz bu saygıyı suistimal etmemelidir. Ben sana güveniyorum cümlesini kurmak ve ilişkilerinizde güven duygusunu en sağlam temellerde oturtmak ve eşinizin özel alanına ve ilgilerine saygı duymak birbiriyle bağlantılı ve dengeli bir şekilde bunu sürdürmeniz evliliğinizde mutlu olmanız için önemlidir.

 

7.  Beklentilerinizin küçük olması mutlu olmanızı kolaylaştıracaktır

Küçük şeylerden mutlu olmak hem evlililiğiniz için hemde bireysel hayatınız için mutlu olmanızı kolaylaştıracaktır. Eşinizin sabah işe giderken size kahvaltı hazırladığını düşünün. Eşinize söylediğiniz her güzel söz eşiniz için çok değerlidir. Bazen sadece ellerine sağlık cümlesi bile eşinizin gün boyunca mutlu olması için yeterli olacaktır. Veya işten gelirken köşedeki bir çiçekçiden eşinize çiçek almanız veya eşinizin akşam size en sevdiğiniz tatlıyı yapması sizin mutlu olmanızı sağlayacaktır.


Beklentilerinizi ne kadar küçük tutarsanız ve ne kadar küçük şeylerden mutlu olursanız bu durum evliliğinizinde daha mutlu bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

 

Evlilik Sürecinde Psikolojik Destek

Evlilik sürecinde psikolojik destek almanız ve bir uzman aracılığıyla sorunlarınızı daha sağlıklı bir şekilde çözümlemeniz hem eşinizin adına hemde sizin adınıza sağlıklı olacaktır. Çift ve aile terapistlerinden bu alanda uzmanlaşmış uzman psikologlardan destek alabilir ve daha sağlıklı ve mutlu bir evlilik için farkındalık kazanabilirsiniz.