Depresyon??

Ş... A... - 8 ay önce
Son zamanlarda artık hiçbir şeye tahammülüm kalmadı. Bu da beni sürekli gergin, çabuk sinirlenen ve sinirliyken ağzından çıkanı kulağı duymayan bir kadına çevirmeye başladı. Özellikle küçük kızım bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı. Çooook uzun zamandır sürekli negatif düşünen, mutsuz, tatminsiz, yalnız, çaresiz hisseden biri olarak artık içime atabileceğim yer kalmadı sanırım. Uyku sorunlarım da var ve gitgide daha içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hastanede psikiyatriye gitsem hemen bir ilaç verip gönderecekler tahminim. Ama ben mümkün olduğunca ilaç almadan bu durumla başa çıkabilir miyim? Ne önerirsiniz?
Nurevşan ÇEP
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, sanki uzun zamandır sizi rahatsız eden strese sokan durumlarla baş etmeye çalışıyor gibisiniz anladığım kadarıyla. Kendinizi dolmuş gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu olumsuz durumlar sizi ve çevrenizdeki insanları (küçük kızınızı) olumsuz etkilemeye başlamış. Sorunlar kişiyi, çevresindeki insanları, kişinin işini olumsuz etkilediğinde uzman desteği alması gerekir. Zaten siz de artık içime atacağım yer kalmadı diyerek desteğe ihtiyaç duyduğunuzu ifade etmişsiniz aslında. Küçük kızınızı tam olarak nasıl etkiliyor bu durum? Düşünceleriniz inançlarınız ile ilgili çalışmak gerekiyor. Psikolojik destek ile olumsuz düşüncelerinizden, mutsuzluk hissinden, çaresizlik duygunuzdan kurtulup sorunlarla başa çıkma gücünüzü yeniden keşfetmeniz, daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürdürmeniz tabiki mümkün. Benle çalışmak isterseniz uygun zaman diliminizde randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Nurevşan ÇEP
Nurevşan ÇEP
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar, Depresyon ve Mutsuzluk