2. Kaygı
  3. Anksiyetem ölüme sürüklüyor

Anksiyetem ölüme sürüklüyor

S... ... - 2 ay önce
Hocam öncelikle merhaba.Ben 18 yaşındayım.5 yaşından beri psikologlar dan çıkmıyorum.ileri derecede panik atak,anksiyete ,OKB ,paranoya başlangıcı , depresyon,sosyal fobi gibi hastalıklarım var .Sürekli herşeyi kafama takıyorum ve hayatı kendime zindan ediyorum . Taktiğim bir konu ise nişanlımın öleceğini hissetmem nedeni ise ben bundan 2 sene önce rüyamda nisanlimla evlendigimi ve erkek bebeğimiz olduğunu fakat nişanlımın öleceğini görmüştüm.ruyamdaki kadın erkek bebeğin olunca kocan ölucek diyordu .Bu rüyayı bir kaç kez daha gördüm fakat şöyle bir durum varki nişanlımın babası nişanlım 7 yaşındayken vefat etmiş annesi dul kalmış ve kayınvalidem hayatını çocuklarına adamış . BU olaydan mı etkilendim bilmiyorum ama sürekli bu gerçek olacak gibi hissediyorum çünkü daha önce bazı rüyalarım çıkmıştı onun erken öleceğini hissediyorum ona eskisinden daha iyi davranıyorum ,daha çok affedici oluyorum,iki dakka teli açmayınca kesin öldü gibisinden ataklar geçirip bayılıyorum.Annemde rüyamda gördüm erkek bebeğin olucak ilerde deyip duruyor bende diyorumki eğer bebeğim olursa ve nişanlım ölürse? Oyuzden evlenmek bile istemiyorum ve artık kendime zarar verecek dereceye geldim artık dayanacak gücüm kalmadı .tek umudum sizin bu olayı yorumlamaniz..ins bana yardımcı olursunuz .sevgilerimle
Sultan KAYA
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Sahip olduğunuz dünyanın özeti sizin de belirttiğiniz gibi "her şeyi kafama takıyorum ve hayatı kendime zindan ediyorum" şeklinde. Böyle tasarlanmış bir zihin yapısıyla yaşamak ve başınıza gelen neredeyse her olayda sizinle ilgili olumsuz bir yaşantıya işaret edecek kehanetler aramak ve bunları önlemeye çalışmak için kendinizce pazarlıklar yapmak veya önlemler almak çok yorucu olmalı. 'Rüyalarım çıkıyor' inancı biraz deşilmesi gereken bir konu. Bazen analiz ve gözlem becerimiz olağandan fazla ise sezgisel düşünme kapasitemiz diğer insanlara göre daha aktif işler. Bunları da kolayca sihirli veya mistik bir yönümüz var gibi algılarız. Ancak kendinize sormanız gereken soru şu: "Her gün pek çok rüya görüyorum, günde 1 tane bile olsa bu haftada en az 7 tane rüya yapar. Bir yılda da 365 rüya yapar. Peki bu 365 rüyanın tamamı neden tutmuyor? Tutan rüyalarımın sayısı 1'se bile geriye kalan 364 rüyanın kabahati ne?" Vs. vs. Görüldüğü üzere, yaşantımızda pek çok detay var, bunlara atfettiğimiz anlamlar ise bizimle ve zihin yapımızla ilgili. Verdiğiniz sadece bir rüya örneği olsa da eminim yaşantınızın pek çok noktasında aynı biçimde takıntısal düşünceler sizi sürekli dürtmekte ve sizi sanki her an korkunç bir şey olacakmışçasına tetikte tutmak için elinden geleni yapmakta. Bunlar çoğu zaman birbiriyle girişik-örtüşük-bağlantılı noktalar. Psikoterapi sayesinde bu bağlantı noktaları keşfedilir ve hastanın farkındalık düzeyi artırılarak zihinsel iyileşme sürecine girmesi sağlanır. Esenlikler dilerim. :)
Sultan KAYA
Psikolog
Uzmanlıklar: Sosyal Fobi , Fobiler, Obsesif Kompulsif Bozukluk