1. Blog
 2. Sosyal Fobi

Sosyal Fobi

Sosyal fobi ya da diğer ismi ile sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda diğer insanlar tarafından gülünç, utanç verici ya da tuhaf olarak anlaşıldığını düşünmesi ve bunlardan kaygı duymasına verilen hastalığın ismidir.


Ayrıca, sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler, sosyal ortamlarda korku duygusunu da hissedebilmektedir. Sosyal fobi ya da diğer ismi ile sosyal anksiyete bozukluğu, en sık görülen psikiyatrik hastalıklar arasında bulunmaktadır.


Bu psikiyatrik hastalığın, insanlarda görülme sıklığı %7 ile %12 arasında bir sayıdır. Ayrıca, sosyal fobi kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülmektedir. Sosyal fobinin başlangıç yaşı, sosyal fobi tipine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat sosyal fobi insanlarda genelde ergenlik döneminde başlamaktadır. Ergenlik dönemi ise, 13-20 yaş aralığında yaşanmaktadır. Ayrıca, bir araştırmaya göre Türkiye’de eğitim öğretim gören kişilerin %24’lük bir kısmında sosyal fobi bozukluğu problemi vardır.


Sosyal fobisi olan kişiler, genelde başka insanlar tarafından eleştirilme korkusu duymaktadır. Bu eleştirilme korkusunu da, seyredilme ve yargılanma korkusu takip etmektedir. Bunlarla birlikte, sosyal fobi, diğer ismi ile sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler, duydukları bu korkunun dış çevre tarafından fark edilmesinden utanmaktadırlar.


Sosyal fobi psikolojik rahatsızlığına sahip olan kişilerin, tek bir korkusu bulunmamaktadır. Bu kişiler, toplum önünde konuşmaktan da çekinmektedirler. Ayrıca yine sosyal fobiye sahip kişiler, insanların yanında normal sayılacak aktiviteleri yapmaya bile çekinmektedirler. (Beslenme, öğretmene soru sorma, insanlar ile buluşmak ya da sosyal medyaya fotoğraf atmak gibi her insanın normal olarak yaptığı faaliyetler.) Sosyal fobi, farklı zihinsel hastalıklar ile bağlantılı olabilmektedir. Bu zihinsel hastalıklardan bir tanesi, depresyondur.


Sosyal Fobinin Belirtileri

 • Kekeleme
 • Titreme
 • Kızarma ya da kaslarda titreme
 • Kaslarda gerginlik
 • Boğazda görülen fazla kuruluk
 • Sosyalliği gerektiren aktivitelerden kaçınma
 • Fazla insan bulunan ortamlardan kaçınma
 • Gibi sosyal fobinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Sosyal Fobiye net bir kanı koyabilmek için, alanında uzman psikologlardan oluşan merkezimizden destek ve randevu alabilirsiniz.


Tıkla ve alanında uzman psikologlardan oluşan merkezimizden destek al


Sosyal fobinin belirtileri, birçok kişi tarafından merak edilmekte olan husustur. Sosyal Fobinin tanısını, görülmekte olan belirtilere göre yapmak yanlış düşüncelerin sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Sosyal Fobinin net olarak belirlenebilmesi ve tedavisi için bir psikolog merkezi ile görüşülmesinde büyük bir fayda vardır. Eğer ki sosyal fobiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ya da yakın olduğunuz bir kişinin sosyal fobiye sahip olup olmadığı konusunda endişeliyseniz; bizim ile görüşebilirsiniz. Link bağlantısı, bu paragrafın altında verilmiştir.


Sosyal Fobi için Psikolog Merkezi: https://psikologmerkezi.com/


Sosyal Fobi Neden Oluşur?

Sosyal fobi oluşumunda ya da diğer ismi ile sosyal anksiyete bozukluğu oluşumunda, birçok faktör etkili olmaktadır. Bu faktörler madde olarak şu şekildedir:

 • Biyolojik (gen) bağlı sosyal fobi
 • Psikolojiye bağlı sosyal fobi
 • Çevresel faktörlere bağlı sosyal fobi


Biyolojik / Genlere Bağlı Sosyal Fobi

Kişinin akrabalarında ya da yakın ailesinde sosyal fobili bir kişinin bulunması, kişide sosyal fobi oluşumunun ihtimalini arttırmaktadır.

Diğer genetiğe bağlı sosyal fobi oluşumu ise serotonin hormonlarına bağlı olarak gelişmektedir. Serotonin hormonlarının dengesinin bozulduğu durumlarda; serotonin sinir hücreleri arasındaki haberleşmeyi sağlayamamaktadır.


Bundan dolayı da, bilgiler beyinde bilgilerin götürüldüğü yere doğru bir şekilde ulaşmayabilmektedir. Haberleşmenin doğru bir şekilde sağlanamadığı durumlarda ise, sosyal fobi durumu oluşabilmektedir. Ayrıca, serotonin hormonlarına bağlı olan sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğu; en yaygın sebeptir.


Psikolojiye ve Çevresel Faktörlere Bağlı Sosyal Fobi Oluşumu

Ebeveynlerin, çocuklarını aşırı korumacı- fazla duygusal bağ olmasa bile kontrolcü, reddedici tavırlar ile yetiştirmesi durumlarında çocuklarda sosyal fobi oluşabilmektedir.

Bu sosyal fobinin oluşumunun (ebeveynlere bağlı sosyal fobi oluşumu) en büyük nedenlerinden birisi, ebeveynlerin bu tür tavırlarla çocuklarını yetiştirdiği zaman çocukların herhangi bir sosyal beceri elde edememiş olmasıdır.


Ebeveynlerin, çocuklarından aşırı bir beklentisinin olması ve çocukların bu beklentiyi gerçekleştiremediği takdirde çocukları cezalandırması.Kişinin, çevresinde bulunan diğer insanlarla beraber yaşadığı kötü tecrübelerin ileride yapılan davranışlarda aklına gelmesi. Bu durumda, zihinin alt yapısı; eskiye benzer olaylarda genelde kötü tecrübeleri akla getirmektedir. Kişide travma izi bırakan bu davranışlar, ileride bu tür aktivitelerin yapılmasında büyük problemler oluşturabilmektedir. (rezil olacağını düşünmesi, küçük düşeceğini düşünmesi, dışlanacağını ya da aşağılanacağını düşünmesi vb. gibi)

Kişinin hayatında manevi değeri çok yüksek olan bir kişinin vefat etmesi ya da ayrılık gibi durumlar veyahut kişinin hayatında manevi değeri çok yüksek olan bir şeyin zarar görmesi de sosyal fobinin oluşumunu tetikleyen unsurlardandır.


Eğer ki, sosyal fobinizin olduğunu düşünüyorsanız ya da sosyal fobiye dair sorularınız var ise alanında uzman olan psikolog ekibimizden hemen randevu alabilir ve en yakın zamanda görüşebilirsiniz.


Sosyal Fobinin çözümü için uzman psikolog desteği: https://psikologmerkezi.com/        


Sosyal Fobi Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Sosyal fobi tanısı nasıl konulur sorusu, arama motorlarında tıpkı sosyal fobi tanıları nelerdir sorusu gibi sıklıkla aratılmaktadır. Bu başlığımızın altında sizlere, sosyal fobi tanısının nasıl konulduğunun cevabını verdik.


Sosyal fobi ya da diğer ismi ile sosyal anksiyete bozukluğunun tanısının koyulmasında en önemli husus uzman bir psikoloğa başvurulmasıdır. Alanında uzman bir psikolog, hastanın fizik muayenesine ekstra olarak sosyal fobi hastalığına sahip olan kişinin genel manada rahatsızlıkları, genel sağlık durumu ve bedensel hastalıkları hakkında bilgi edinmektedir.


Muayenenin, yani uzman psikolog ile yapılan görüşmenin sonucunda hastalığa sahip olduğu düşünülen kişi hakkında net bir tanı koyulmaktadır. Muayenede, sosyal fobinin ya da sosyal anksiyetenin neden dolayı kaynaklandığı da net bir şekilde cevaplandırılmaktadır. Bundan dolayı da, sosyal fobi tanısının koyulmasında alanında uzman bir psikolog ile görüşülmesi en doğru seçim olacaktır.

Sosyal fobi tanısı hangi kriterlere göre tanımlanmaktadır sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Psikiyatristler ve psikologlar, sosyal fobi tanısını koyarken Liebowitz sosyal fobi testinin sonucuna göre hasta tanısı koymaktadırlar. Bu testin sonucuna göre, sosyal fobinin şiddetinin ne durumda olduğu da öğrenilmektedir.


Alanında uzman olan psikolog ekibimiz, sosyal anksiyete diğer ismi ile sosyal fobinin tanısının koyulması ve tedavi edilmesi konusunda sizlere tam manası ile yardımcı olmaktadır. 


Alanında uzman olan psikolog kadromuzdan psikolojik destek ve randevu alabilmek için https://psikologmerkezi.com/ adresine mavi yazılı linke basarak direk ulaşabilirsiniz.


Sosyal Fobi ile Çekingenlik Arasında Bulunan Farklar

Sosyal fobi ile çekingenlik arasındaki farklar, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ayrıca, birçok kişi çekingenlik kavramı ile sosyal fobi kavramını aynı kavramlar olarak düşünebilmektedir. Bu düşüncenin aksine, sosyal fobi ve çekingenlik kavramları birbirilerinden çok farklıdır.


Topluluk önünde konuşma, bazı sosyal ortamlarda kendini ifade etmekten kaçınmak vb. gibi durumlar, birçok insan tarafından yaşanabilmektedir. Bunun, birçok sebebi vardır ve her çekingenlik sosyal fobiye işaret etmemektedir. Bundan dolayı da, sosyal fobinin net tanısının koyulması için uzman bir psikolog ile görüşülmesinde büyük fayda vardır.


NOT: Çekingenlik, sosyal fobi gibi büyük bir rahatsızlık olmasa bile kişilerin hayatını istediği gibi yaşamalarına engel olabilmektedir. Eğer ki, çekingenlik probleminiz veyahut özgüven eksikliği rahatsızlıklarına sahipseniz alanında uzman olan psikolog ekibimizden alacağınız randevu ile bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Alanında uzman olan psikolog kadromuz sayesinde çekingenlik, özgüven eksikliği ve sosyal fobi gibi problemleri çözüme ulaştırabilirsiniz. Destek ve randevu sistemi için bu yazıya tıklamanız yeterli olacaktır.


Sosyal Fobinin Tedavi Edilmesi ve Tedavi Süreci

Sosyal fobi, doğru gerçekleştirilmiş bir tedavi ile tamamen iyileştirilebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bunun dışında ise, iyileşme sonuçları tedavinin doğru uygulanması ile doğru orantılı olarak gelişmektedir. Doğru tedavinin uygulanması ise birçok kritere bağlıdır. Bu kriterler maddeler halinde verilecek olunursa şunlardır:

 • Sosyal fobi psikolojik rahatsızlığının yanında görünen birtakım başka rahatsızlıklar.
 • Sosyal fobi psikolojik rahatsızlığına sahip olan bireyin, tedaviye ve iyileşmeye olan isteği.
 • Sosyal fobi psikolojik rahatsızlığına sahip olan bireyin yaşının düşük olması.(Erken yaşta tedavi)


Sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğunda iki tür tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, ilaçla yapılan tedavi yöntemi ve psikoterapi ile yapılan tedavi yöntemidir. Tedavi yöntemleri, hastalığın şiddetine bağlı olarak değişmektedir.Düşük şiddetli sosyal fobi rahatsızlığına sahip olan bireyler sadece psikoterapi desteği ile tedavi olabilirken, yüksek şiddetli sosyal fobi rahatsızlığına sahip olan bireyler bazen bu iki tedavi yöntemini eş zamanlı uygulamak zorunda kalabilmektedir. Ayrıca, ilaçlı olmayan tedavi ile sosyal fobi tedavi yöntemi; yani psikoterapi ile yapılan sosyal fobi tedavi yöntemi en etkili olan tedavi yöntemidir.


Sosyal fobi rahatsızlığına sahip olan bireylerin tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde serotonin hormonunun dengesizliğini ya da yetersizliğini düzeltmek amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca, sosyal fobi rahatsızlığındaki ilaçlı tedavi sisteminde kullanılan ilaçların kendisini tam olarak göstermesi 2-3 hafta civarı sürmektedir. Bu süre, kişiden kişiye göre değişebilmektedir.


Sosyal fobide ilaçla tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar, kişilerde kalıcı bir hasara neden olmamaktadır. Ayrıca, ilaçla tedavi süresi yaklaşık olarak 9-12 ay civarı sürmektedir. Bu süre yine kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Sonuç olarak, sosyal fobi rahatsızlığına sahip olan kişiler ilaçları yaklaşık 9-12 ay boyunca kullanmaktadır.


Sosyal Fobi Tedavisi için Psikolog

Seçilmiş olan psikologların alanlarında uzman olması, sosyal fobi tedavisinde, tedavi süresine büyük bir katkı yaratmaktadır. Ayrıca, sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğunun net tanımını ancak alanında yetki almış uzmanlar ( psikologlar ve psikiyatristler) yapabilmektedir.


Sosyal fobi tedavisi için alanında uzman psikologlar Psikolog Merkezi adresinde bulunmaktadır. Psikolog merkezinin hasta kişilere sağladığı en büyük artı, uzaktan görüşme yapılabilmesi ve randevu sisteminin kolaylığı olmaktadır. Tabii ki, alanında uzman olan psikologların hasta kişilerin tedavi süresinde yaptığı katkılar çok ayrı bir artıdır.


Sosyal fobi tedavisi için psikolog, sosyal anksiyete bozukluğu için psikolog arıyorsanız Psikolog Merkezi tam da sizlere göre. Linke tıklayıp, istediğiniz psikologdan randevu alabilirsiniz. Tedaviler, hem yüz-yüze hem de çevrimiçi ortam üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, covid-19’un yarattığı etkilerden dolayı; çevrimiçi ortamdan psikolog desteği çok mantıklı olabilmektedir.