1. Blog
  2. Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak pek çok durumda kendini gösterebilen şiddetli bir korku atağı olarak nitelendirilebilir. Bu atak sırasında kişiler kalp krizine benzer bir kasılma ve acı hissederler. Fiziksel belirtiler ile kendini gösteren panik atak, bütün vücudun kasılmasına neden olabilen şiddetli bir ataktır ve bunun kısa zamanda kontrol altına alınması önemlidir. Bireyler bir korku ile de panik atak yaşayabilirler ayrıca korku ya da uyarılma harici durumlarda da panik atak kendini belli edebilir.


Panik atak rahatsızlığı, pek çok bireyin hayatında bir ya da iki kez geçirebileceği bir durumdur. Bunun oluşması için kişinin ağır psikolojik rahatsızlıklara sahip olması gerekmez. Bireyin yaşadığı ani değişimler, olumsuz durumlar, sinir ve stres gibi pek çok etken bireylerin anlık olarak panik atak geçirmesinin nedeni olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için de bireylerin ani değişimlerden uzak kalması, sinir ve stres etmenlerinden uzak olarak yaşaması önemlidir.


Panik Atak Neden Ortaya Çıkar?

Panik atağın ortaya çıkışında pek çok farklı neden mevcuttur. Genetik faktörler panik atağın ortaya çıkma sebebi olabilir. Kalıtsal faktörler ile çevresel faktörler bir arada kendini gösterdiği zaman kişilerin panik atak geçirmesi olasıdır.


Antidepresan ilaçlar, karbondioksit tüketimi, kafein, sigara, alkol, uyuşturucu maddeler ve daha pek çok farklı ürün temelde panik atağı tetikleyen unsurlardır. Bu unsurların her biri ayrıca kalıtsal faktörlere bağlı şekilde kendini gösterdiğinde ise panik atak kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle de özellikle ilaç ve benzeri maddelerin kullanımında doktorlara danışmak ve bırakmak ya da almak için doktor onayı almak oldukça önemlidir.


Taciz, tecavüz, doğal afet, kaza ve benzeri travmatik olayların yaşanması ya da sevilen birinin kaybedilmesi gibi durumlar da ayrıca panik atağın nedenlerinden olabilmektedir. Bu etkenler yaşanırken panik atağa neden olmayabilirler ancak sonradan bu olaylar hatırlandığı zaman da panik atağın ortaya çıkması mümkündür. Bu anılar travmatik şekilde sonradan etkisini gösterebilir ve bir panik atak nöbeti ile ortaya çıkabilir.


Panik atağın asıl ortaya çıkışı genellikle psikolojik etmenler temelinde gerçekleşir. Bireyler yaşadıkları çeşitli kaygı bozuklukları, endişeler, sinir ve stres etmenleri altında panik atağa yatkın hale gelirler. Bu etmenlerin hepsi bir araya geldiği zaman ayrıca farklı unsurlar ile de atakların tetiklenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle de aslında sinir, stres, endişe, kaygı gibi durumlardan mümkün olduğunca uzak kalmak pek çok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi panik atakta da oldukça önemlidir.


Panik atağın meydana gelmesi için yalnızca kötü olaylar yaşanması gerekmez. Panik atağın meydana gelmesi için ani değişikliklerin oluşması da ayrıca bir etkendir. Bu ani değişimler taşınma, terfi, evlenme, bebek sahibi olma ve benzeri olumlu durumların sonucu olarak da aslında panik atak meydana gelebilir. Bu da aşırı heyecana bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Panik atağın meydana gelmesi için temelde aslında hep olumsuz olayların meydana gelmesi gerekmez. Olumlu olayların yaratacağı ani heyecanlar ve duygu – durum değişimleri de panik atak için bir neden olabilmektedir.


Panik Atak Nasıl Kendini Gösterir?

Panik atağın görülmesi fiziki anlamda somut şekilde meydana gelir. Panik atak vücudun felç gibi kasılması ile de mümkün olabilir, kalp krizi gibi bir acı ve ağrı ile de kendini gösterebilir. Kişiler kendini boğuluyor gibi hissedebilir ve ayrıca öldüklerini de düşünebilirler. Bu durumda panik atak geçirildiğinin bilinmesi önemlidir. Kişiler atak sırasında kendilerini mümkün olduğunca rahatlatmalıdır ve ayrıca panik yaratacak düşüncelerden uzak durmaya çalışmalıdır. Çevredeki kişilerin de ayrıca bireyleri bir sağlık kuruluşuna götürmesi önemlidir. Bu kasılmalar ve ataklar genellikle sürekli olarak gerçekleşmez ancak bireylerde sık sık atak benzeri nöbetler varsa psikoloji seanslarının arttırılması ve tedavi düzenine sadık kalınması oldukça önemlidir.


Terleme, titreme, nefes almakta zorlanma, çarpıntı, karın ağrısı, kollarda ağrı, baş dönmesi, kasılma, hissizleşme, uyuşma, üşüme, ateş basması, bulantı, felç gibi kasılma, göğüste baskı hissi gibi pek çok farklı his aynı anda panik atak sırasında hissedilebilir. Bu farklı durumların her biri kişiye kalp krizi geçirdiğini hissettirebilir. Panik atak geçirenler genellikle kalp krizi geçirdiğini zannettiğini söylemektedir. Bu ataklar sırasında sakin olmaya çalışmak önemlidir. Bireylerin sabit bir noktaya bakarak sakin kalması, yardım istemesi ve hastaneye gidene kadar da derin derin nefes almaya çalışması gerekir. Bireyler ancak bu şekilde panik atak anında sakinleşebilir ve panik atağın sorunsuz şekilde atlatılmasını sağlayabilir.


Panik Atak Tedavisi

Panik adet tedavisi için pek çok bölümde kontrollerin yapılması şarttır. Kardiyoloji, nöroloji gibi pek çok alanda incelemeler ve testler sağlandıktan sonra psikolojik destek almak için de yönlendirilmek şarttır çünkü bireylerin aslında panik atak geçirmelerindeki en büyük ve en önemli etken psikolojik etkenlerdir. Bu etkenlerin ne olduğunun anlaşılması ve sonrasında da bu atak yaratan durumların ortadan kaldırılması aslında panik atağın tedavi edilmesinde büyük bir öneme sahiptir.


Panik atak tedavisi sırasında psikolojik destek almanın yanı sıra stresten, sinirden, gerginlik yaratacak endişe etmenlerinden ve kaygıdan uzak olmak da oldukça önemlidir. Bu durumlardan uzak olmak kişilerin panik atak geçirme olasılığını azaltacaktır ve bu şekilde de aslında panik atağa karşı alınabilecek en iyi önlem alınacaktır.


Tedavi Planlaması

Tedavi planlaması genel anlamda panik atağın neye bağlı olarak geliştiğine ve panik atağın şiddeti ile sıklığına bağlı şekilde oluşturulur. Bu planlamaya göre bireylerin ne sıklıkla terapiye katılacağı belirlenir ve farklı şekillerde de kişilerin terapilerinin desteklenmesi tedavi planlamaları sayesinde sağlanabilir.


Tedavi planlaması için ayrıca nöroloji, kardiyoloji gibi pek çok farklı bölüm tarafından kontrole girmek de gerekebilir. Psikoloji ile alakalı olan bu rahatsızlık farklı organları da etkileyebileceği için kişilerin öncelikli olarak kalp ve beyin fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekebilir. Bunun sonucunda da panik atak tedavisinin planlaması gerçekleştirilebilir.


Panik Atağa Karşı Alınabilecek Önlemler

Panik atağa karşı alınabilecek önlemler aslında temelde sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerdir. Sağlıklı yaşamak için bireylerin spor yapması, düzenli beslenmesi, genel anlamda sinir ve stresten uzak kalması gerekir. Bu sayede aslında panik ataktan ve pek çok farklı rahatsızlıktan da uzak kalmak mümkün hale gelir. Unutulmamalıdır ki yalnızca panik atak için değil pek çok farklı rahatsızlığı önlemek için bu önlemlerin alınması oldukça önemlidir.


Panik atak temelde psikolojik temelli bir oluşumdur ve bu rahatsızlığın çözümü de aslında yine kişinin psikolojisine bağlıdır. Bireyin yaşadığı olaylar, yaptıkları, düşünceleri nasılsa aslında o oranda panik atak geçirme olasılıkları da artar ya da azalır. Bu da aslında kişilerin hayatlarında ruh durumlarının ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.


Panik ataktan uzak kalmak için bireylerin genel anlamda yalnızca olumsuz durumlardan, sinir ve stresten değil ayrıca ani olumlu değişimlerden de uzak kalması gerekebilir. Olumlu veya olumsuz her türlü değişim bireyde kaygı ya da heyecan gibi çeşitli ani duyguları tetikleyebileceği için panik atak için risk teşkil edebilir. Bu nedenle de daha önceden panik atak geçirmiş olan kişilerin özellikle de olumsuz durumlardan uzak olması gerekmektedir ancak ani değişimler de etkili olabilir.